Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Do RPP wpłynęło już kilkadziesiąt wniosków

Autor: PAP • Źródło: PAP16 lutego 2022 17:32

Do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych wpłynęło już kilkadziesiąt wniosków, które będą weryfikowane. Wnioski można składać od 12 lutego

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Do RPP wpłynęło już kilkadziesiąt wniosków
Warunki otrzymania świadczenia to m.in. minimum 14-dniowa hospitalizacja. Fot. Shutterstock
  • Kilkadziesiąt wniosków o przyznanie świadczenia złożono do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych
  • Wnioski dopiero będą weryfikowane
  • Poinformowało o tym w środę PAP Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

RPP otrzymał kilkadziesiąt wniosków. Będą weryfikowane

Wnioski do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia kompensacyjnego można składać od 12 lutego. Maksymalna kwota świadczenia to 100 tys. zł.

Jak poinformowała PAP w środę Kinga Łuszczyńska z Biura Rzecznika Praw Pacjenta do tej pory złożono kilkadziesiąt wniosków, będą one weryfikowane.

Fundusz kompensacyjny. Kiedy świadczenie zostanie przyznane?

Warunkiem uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest wystąpienie działania niepożądanego wymienionego w Charakterystyce Produktu Leczniczego danej szczepionki, które spowodowało konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni lub wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo hospitalizacji o dowolnej długości.

Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego podlega opłacie w wysokości 200 zł. Opłata od wniosku zostanie zwrócona w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego, ale też w sytuacji, kiedy Rzecznik Praw Pacjenta pozostawi wniosek bez rozpoznania lub odmówi wszczęcia postępowania. Jednak w przypadku wydania decyzji o odmowie przyznania świadczenia, opłata nie będzie zwracana.

W pierwszym roku działania Fundusz obejmie wyłącznie szczepienia przeciwko COVID-19, od 2023 r. ma też objąć wszystkie szczepienia obowiązkowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum