Francja: szczepionka Sanofi przeciwko koronawirusowi będzie gotowa pod koniec 2021 roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2020 08:27

Francuskie laboratoria Sanofi i brytyjska firma GSK ogłosiły w piątek, że ich szczepionka przeciw Covid-19 nie będzie gotowa wcześniej niż pod koniec 2021 roku z powodu mniej obiecujących wyników, niż oczekiwano po pierwszych badaniach klinicznych - podaje agencja AFP.

Francja: szczepionka Sanofi przeciwko koronawirusowi będzie gotowa pod koniec 2021 roku
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Realizacja programu "jest opóźniana w celu poprawy odpowiedzi immunologicznej u osób starszych" - poinformowały grupy farmaceutyczne w oświadczeniu.

Koncern Sanofi, która opracowuje szczepionkę wspólnie z GSK, podał niedawno, że zamierza rozpocząć ostatnie badania na ludziach (zwane "fazą 3") pod koniec grudnia. Jednak pośrednie wyniki pierwszych prób (faza 1/2) dały rezultaty poniżej oczekiwań.

Koncerny oczekują, że szczepionka zostanie udostępniona w czwartym kwartale przyszłego roku, podczas gdy początkowo zakładano, że złożą wniosek o jej zatwierdzenie w pierwszej połowie 2021 roku i dostarczą miliard dawek w tym samym roku.

- Skład produktu nie jest zadowalający. Optymalizacja jest ważna, może to potrwać trochę dłużej - powiedział agencji AFP wiceprezes działu szczepionek firmy Sanofi Thomas Triomphe.

Sanofi i GSK podpisały kilka umów na dostawy szczepionki na koronawirusa, w tym jedną z Unią Europejską, która zarezerwowała około 300 mln dawek szczepionek na 2021 rok.

- Nie stawia to pod znakiem zapytania strategii szczepień w naszym kraju, która opiera się na wielu szczepionkach" - powiedział w piątek rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal w stacji LCI, komentując informację Sanofi.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum