• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Francja. Nie zaszczepili się, zostali zawieszeni. Aż 3 tys. medyków odsuniętych od pracy

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP16 września 2021 11:51

Wczoraj doszło do około 3000 zawieszeń, które zostały wydane pracownikom służby zdrowia lub placówek medyczno-socjalnych, którzy nie rozpoczęli jeszcze szczepień - powiedział dziś minister zdrowia Francji Olivier Veran.

Aż 3 tys. medyków we Francji nie może od wczoraj wykonywać swoich obowiązków Fot. Shutterstock
  • We Francji zawieszonych zostało wczoraj w wykonywaniu obowiązków 3 tys. medyków, którzy do tej pory nie zaszczepili się przeciwko Covid-19
  • Obowiązek szczepień dla medyków wszedł w życie we Francji w środę. Dotyczy pracowników szpitali i domów opieki, a także strażaków i ratowników medycznych
  • Aby uniknąć zawieszenia trzeba być zaszczepionym co najmniej jedną dawką

Obowiązek szczepień dla medyków wszedł w życie we Francji w środę i dotyczy pracowników szpitali i domów opieki, a także strażaków i ratowników medycznych.

Co najmniej jedna dawka. To chroni przed zawieszeniem

Aby uniknąć nierefundowanego zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych pracownik musi wykazać się szczepieniem przynajmniej jedną dawką.

- Wczoraj doszło do około 3000 zawieszeń, które zostały wydane pracownikom służby zdrowia lub placówek medyczno-socjalnych, którzy nie rozpoczęli jeszcze szczepień - powiedział Veran w stacji RTL, dodając, że było również "kilkadziesiąt rezygnacji".

W sektorze medycznym we Francji zatrudnionych jest około 2,7 mln osób. W zależności od regionu wskaźnik zaszczepienia dla tego sektora waha się od 85 do 95 proc.

Jak będzie z obowiązkowymi szczepieniami medyków w Polsce?

Na początku września szef resortu zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że dzięki projektowanym przepisom pracodawca będzie miał prawo zapytać o to, czy pracownik jest zaszczepiony i na tej podstawie podjąć ewentualną decyzję o przesunięciu go do innych obowiązków. Pracownik, aby potwierdzić, że jest zaszczepiony, będzie musiał okazać pracodawcy certyfikat covidowy.

- Bez okazania tego dowodu trzeba uznać, że zaszczepienia nie było - dodał szef resortu zdrowia.

- Będę rekomendował, żeby pracodawcy otrzymali takie narzędzia. Na stałym komitecie Rady Ministrów przedstawiliśmy projekt, który rzeczywiście daje takie możliwości - mówił minister.

Dodał, że projekt będzie umożliwiał kierownikowi podmiotu leczniczego wprowadzenia obowiązku szczepienia na terenie zakładu.

 Czytaj też: Weryfikacja szczepień w pracy i obowiazkowe szczepienia medyków. MZ przedstawiło projekt

Czytaj też: Obowiazkowe szczepienia dla medyków i nauczycieli. Do restauracji tylko z paszportem covidowym. Nowe przepisy na Łotwie i w Irlandii

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum