Fizjoterapeuci najliczniej dołączą do uprawnionych do szczepień przeciw Covid-19

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Katarzyna Gubała/Rynek Zdrowia   • 06 kwietnia 2021 11:14

Od 15 marca Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego przeszkoliło teoretycznie 10 213 osób na szkoleniu uprawniającym fizjoterapeutów, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych do wykonywania szczepień przeciwko COVID 19.

Fizjoterapeuci najliczniej dołączą do uprawnionych do szczepień przeciw Covid-19
W kwietniu odbywa się praktyczna część szkolenia ze szczepień przeciwko Covid-19. Fot. WUM (zdjęcie ilustracyjne)
  • Ponad 5 tys. fizjoterapeutów zgłosiło się na część teoretyczną szkolenia uprawniające do wykonywania szczepień przeciwko Covid-19
  • Drugą liczną grupą chętną szczepić przeciw Covid-19 są farmaceuci
  • W kwietniu w kilkunastu uczelniach medycznych ruszyły praktyczne szkolenia dla osób uprawnionych do szczepień przeciwko Covid-19

Przypomnijmy, że obecnie szczepionkę przeciw Covid-19 podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. Według modyfikacji w Narodowym Programie Szczepień w II kwartale tego roku do grupy tej dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.

W grupie, które odbyło teoretyczną część szkolenia uprawniającego do wykonywania szczepień znalazło się 5145 fizjoterapeutów, 4271 farmaceutów oraz 797 diagnostów laboratoryjnych. Od kwietnia rozpoczęło się szkolenie praktyczne w centrach symulacji uczelni medycznych na terenie całego kraju.

Fizjoterapeuci chętnie poszerzają kompetencje

Prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów nie jest zaskoczony wysokim zainteresowaniem szkoleniami uprawniającymi do szczepień przeciw Covid-19 wśród fizjoterapeutów. Wskazuje Rynkowi Zdrowia, że fizjoterapeuci bardzo dużo się szkolą podyplomowo i poszerzają w ten sposób kompetencję i wiedzę.

- To standard w naszym zawodzie. Jednocześnie mamy przekonanie, że nasza olbrzymia wiedza medyczna, zdobywana w trakcie regularnych studiów medycznych, nie jest w wielu obszarach w pełni wykorzystywana. W sytuacji, w której możemy wesprzeć walkę z pandemią, ale również podnieść kompetencje, to jak widać bardzo chętnie korzystamy z takiej możliwości - mówi prezes KIF.

Wskazuje, że w innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii fizjoterapeuci już od wielu lat mają prawo do ostrzykiwania toksyną botuliną.

- Mamy także wysoką, bo na poziomie ok. 90 proc. zdawalność części teoretycznej przez fizjoterapeutów, co również wskazuje, że mamy odpowiednią wiedzę i jesteśmy dobrze przygotowani do wykonywania medycznego zawodu i wspierania walki z pandemią - podkreśla prof. Krawczyk.

Podaje też, że od wielu fizjoterapeutów płyną sygnały, że chętnie przystąpią do takiego szkolenia także w kolejnych miesiącach.

Młoda, prężna grupa zawodowa

Prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w rozmowie z Rynkiem Zdrowia wskazał, że mamy w Polsce ponad 70 tys. świetnie wykształconych młodych fizjoterapeutów. Średnia wieku osób wykonujących ten zawód w Polsce to dziś ok. 36 lat.

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która weszła w życie w 2016 roku, mówi, że jest to ''samodzielny zawód medyczny''.

Paweł Adamkiewicz, wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów przypomina ważniejsze świadczenia realizowane przez fizjoterapeutów: - Między innymi, w wielkim skrócie: prowadzimy diagnostykę funkcjonalną.; planujemy, kwalifikujemy i prowadzimy fizykoterapię, kinezyterapię i masaż; zlecamy i dobieramy zaopatrzenie ortopedyczne dla pacjentów; prowadzimy działalność fizjoprofilaktyczną.

Ponadto fizjoterapeuci wydają opinie oraz orzeczenia dotyczące stanu funkcjonalnego osób poddawanych fizjoterapii. - Nauczamy pacjentów mechanizmów kompensacyjnych i adaptacji do zmienionego potencjału funkcji ciała i aktywności - tłumaczy wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

Czytaj też: Fizjoterapeuci: państwo kiepsko im płaci, mylimy ich z rehabilitantami. Wiemy, co robią?
 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum