Fizjoterapeuci najliczniej dołączą do uprawnionych do szczepień przeciw Covid-19
Od 15 marca Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego przeszkoliło teoretycznie 10 213 osób na szkoleniu uprawniającym fizjoterapeutów, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych do wykonywania szczepień przeciwko COVID 19.

- Ponad 5 tys. fizjoterapeutów zgłosiło się na część teoretyczną szkolenia uprawniające do wykonywania szczepień przeciwko Covid-19
- Drugą liczną grupą chętną szczepić przeciw Covid-19 są farmaceuci
- W kwietniu w kilkunastu uczelniach medycznych ruszyły praktyczne szkolenia dla osób uprawnionych do szczepień przeciwko Covid-19
Przypomnijmy, że obecnie szczepionkę przeciw Covid-19 podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. Według modyfikacji w Narodowym Programie Szczepień w II kwartale tego roku do grupy tej dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.
W grupie, które odbyło teoretyczną część szkolenia uprawniającego do wykonywania szczepień znalazło się 5145 fizjoterapeutów, 4271 farmaceutów oraz 797 diagnostów laboratoryjnych. Od kwietnia rozpoczęło się szkolenie praktyczne w centrach symulacji uczelni medycznych na terenie całego kraju.
Fizjoterapeuci chętnie poszerzają kompetencje
Prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów nie jest zaskoczony wysokim zainteresowaniem szkoleniami uprawniającymi do szczepień przeciw Covid-19 wśród fizjoterapeutów. Wskazuje Rynkowi Zdrowia, że fizjoterapeuci bardzo dużo się szkolą podyplomowo i poszerzają w ten sposób kompetencję i wiedzę.
- To standard w naszym zawodzie. Jednocześnie mamy przekonanie, że nasza olbrzymia wiedza medyczna, zdobywana w trakcie regularnych studiów medycznych, nie jest w wielu obszarach w pełni wykorzystywana. W sytuacji, w której możemy wesprzeć walkę z pandemią, ale również podnieść kompetencje, to jak widać bardzo chętnie korzystamy z takiej możliwości - mówi prezes KIF.
Wskazuje, że w innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii fizjoterapeuci już od wielu lat mają prawo do ostrzykiwania toksyną botuliną.
- Mamy także wysoką, bo na poziomie ok. 90 proc. zdawalność części teoretycznej przez fizjoterapeutów, co również wskazuje, że mamy odpowiednią wiedzę i jesteśmy dobrze przygotowani do wykonywania medycznego zawodu i wspierania walki z pandemią - podkreśla prof. Krawczyk.
Podaje też, że od wielu fizjoterapeutów płyną sygnały, że chętnie przystąpią do takiego szkolenia także w kolejnych miesiącach.
Młoda, prężna grupa zawodowa
Prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w rozmowie z Rynkiem Zdrowia wskazał, że mamy w Polsce ponad 70 tys. świetnie wykształconych młodych fizjoterapeutów. Średnia wieku osób wykonujących ten zawód w Polsce to dziś ok. 36 lat.
Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która weszła w życie w 2016 roku, mówi, że jest to ''samodzielny zawód medyczny''.
Paweł Adamkiewicz, wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów przypomina ważniejsze świadczenia realizowane przez fizjoterapeutów: - Między innymi, w wielkim skrócie: prowadzimy diagnostykę funkcjonalną.; planujemy, kwalifikujemy i prowadzimy fizykoterapię, kinezyterapię i masaż; zlecamy i dobieramy zaopatrzenie ortopedyczne dla pacjentów; prowadzimy działalność fizjoprofilaktyczną.
Ponadto fizjoterapeuci wydają opinie oraz orzeczenia dotyczące stanu funkcjonalnego osób poddawanych fizjoterapii. - Nauczamy pacjentów mechanizmów kompensacyjnych i adaptacji do zmienionego potencjału funkcji ciała i aktywności - tłumaczy wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.
Czytaj też: Fizjoterapeuci: państwo kiepsko im płaci, mylimy ich z rehabilitantami. Wiemy, co robią?
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)