Europejski Tydzień Szczepień: chrońmy nasze dzieci

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2013 10:34

"Szczepienie każdego dziecka ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania chorobom i ochrony życia" - pod takim hasłem obchodzony będzie tegoroczny Europejski Tydzień Szczepień (22-27 kwietnia).

Europejski Tydzień Szczepień: chrońmy nasze dzieci

Akcent zostanie położony na dzieci i dorosłych dotkniętych chorobami, którym można zapobiegać przez szczepienia. Szczególną uwagę organizatorzy Europejskiego Tygodnia Szczepień zwracają na pneumokoki - agresywne bakterie otoczkowe.

W dobie uodparniania się bakterii na antybiotyki leczenie wywołanych przez nie ciężkich chorób jest coraz trudniejsze i, niestety, coraz częściej nieskuteczne. Jednymi z najgroźniejszych są pneumokoki. Szczepienia przeciw nim wszystkich dzieci do 2. roku życia to najpilniejsza zmiana w kalendarzu szczepień wskazywana przez ekspertów.

Kilkadziesiąt lat temu wszystkie typy tej bakterii były wrażliwe na antybiotyki; obecnie wiele z nich jest opornych i rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie. Sytuacja jest poważna. Do niedawna pneumokoki były głównie oporne na penicylinę. Niestety, coraz częściej niewrażliwości na penicylinę towarzyszy brak wrażliwości pneumokoka na inne antybiotyki np. tetracykliny, makrolidy, linkozamidy, kotrimoksazol, chloramfenikol i fluorochinolony, a nawet na antybiotyki „ostatniej szansy” (cefalosporyny III generacji).

Najwięcej zakażeń serotypami opornymi na wiele leków występuje u dzieci do 2 lat; w grupie tej najwyższa jest także zapadalność na różne postaci inwazyjnej choroby pneumokokowej, której towarzyszy nie tylko wysoka śmiertelność, ale także wysoki procent powikłań, często nieodwracalnych.

Dzieci z podejrzeniem choroby pneumokokowej są zwykle w bardzo ciężkim stanie ogólnym: z bardzo wysoką gorączką, której rodzice nie byli w stanie obniżyć, nadmiernie pobudzone, albo apatyczne, niereagujące na bodźce.

- Gdy do szpitala trafia dziecko z takimi objawami, zawsze zakłada się najgorsze, czyli, że to może być inwazyjna choroba pneumokokowa wywołana przez agresywny szczep pneumokoka - i po pobraniu niezbędnych badań podaje się natychmiast - w celu ratowania życia dziecka - najsilniejszy antybiotyk, a zwykle nawet dwa, o których wiadomo, że pneumokok jeszcze jest na nie wrażliwy - mówi dr hab. Piotr Albrecht, pediatra z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci WUM.

- Leczenie takie jest drogie i nie zawsze skuteczne. Konieczne jest nieustanne monitorowanie wszystkich funkcji życiowych, gdyż istnieje duże zagrożenie wystąpienia niewydolności krążenia w przebiegu wstrząsu septycznego - dodaje specjalista.

WHO zaleca wprowadzenie powszechnych szczepień przeciwko pneumokokom jako działanie priorytetowe we wszystkich krajach. W Unii Europejskiej prawie wszystkie kraje już to zrobiły. W Polsce szczepienia refundowane są na razie dzieciom z grup najwyższego ryzyka, w tym wcześniakom.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum