• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Europejski Tydzień Szczepień: "Zaszczep w sobie chęć szczepienia"

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2014 14:06

Jan Bondar, rzecznik GIS, nie zgadza się z opinią wyrażaną w mediach, że bunt dorosłych przeciw obowiązkowym szczepieniom u dzieci spowodował wzrost zachorowań na schorzenia zakaźne.

Jak wylicza dziennik Metro, w 3 miesiące w Polsce zachorowało na odrę już prawie tyle samo osób, co przez cały ubiegły rok. W 2013 r. było ich 88, w tym już 71. Gazeta dodaje, że za sprawą ruchów antyszczepionkowych zaczynamy przerabiać scenariusz znany z zachodniej Europy.

Rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar zwraca uwagę, że na 5 mln dzieci liczba dzieci nieszczepionych to średnio 5300. Wśród nich są też dzieci, których rodzice deklarują, że w późniejszym okresie dokonają szczepienia (uważają, że dziecko jest za małe) i tacy, którzy nie szczepią dzieci tylko na niektóre choroby.

- Mówimy zatem o promilach - podsumowuje Bondar i dodaje, że w każdej grupie wiekowej i w każdym rodzaju szczepień wyszczepialność wynosi 95 procent lub więcej ogółu populacji. - A trzeba pamiętać, że kilka procent nieszczepionych dzieci to wynik przeciwskazań medycznych. To zupełny margines z punktu widzenia całej populacji.

W ocenie rzecznika GIS, szczepienia w Polsce to dział systemu ochrony zdrowia należący do najwyżej ocenianych.

- Istotnie, epidemia głupoty narasta, ale w tej chwili nie wpływa na epidemię chorób zakaźnych - zauważa. Bondar mówi też, że trzeba edukować rodziców, to zadanie spoczywa na lekarzach.

Od 22 do 26 kwietnia pod hasłem ”Zaszczep w sobie chęć szczepienia” w Polsce obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień. Tak jak w latach ubiegłych jest to inicjatywa kierowana i koordynowana przez Światową Organizację Zdrowia. Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień w 2014 r. jest podnoszenie świadomości potrzeby i prawa każdego dziecka do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum