• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Epidemia odry na Samoa. Powodem nagły spadek zaufania do szczepień

Autor: Szczepienia.info/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2019 13:36

Rząd Samoa ogłosił stan wyjątkowy i obowiązkowe szczepienia z powodu epidemii odry. Załamanie zaufania do szczepień odnotowano w 2018 r., kiedy śmierć 2 dzieci została nieprawidłowo powiązana ze szczepieniem. W toku dochodzenia wykazano, że dzieci zmarły z powodu błędu ludzkiego, a nie w wyniku szczepienia.

Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Na Samoa ogłoszono stan wyjątkowy z powodu epidemii odry. Tamtejsze MZ potwierdziło, że od początku epidemii w sierpniu 2019 r. do 19 grudnia 2019 r. odnotowano 5 424 zachorowania. Hospitalizowano 1749 chorych, 77 osób zmarło. Śmiertelność na Samoa jest znacznie wyższa, niż można by się spodziewać. Zgony w przebiegu odry dotyczą zwykle 1-2 osoby/1000 zakażonych osób.

Okazuje się, że w kraju tym 2018 r. zaledwie 31% dzieci zostało zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki przeciw odrze i tylko 28% otrzymało drugą dawkę. Pięć lat wcześniej odnotowano najwyższy stan zaszczepienia - około 99% dzieci zaszczepiono przynajmniej 1 dawką szczepionki.

Załamanie zaufania do szczepień wystąpiło w 2018 r., kiedy śmierć 2 dzieci została nieprawidłowo powiązana ze szczepieniem. W toku dochodzenia wykazano, że dzieci zmarły z powodu błędu ludzkiego, a nie w wyniku szczepienia.

Pielęgniarki zmieszały szczepionkę ze złym rozpuszczalnikiem - zamiast soli fizjologicznej, zastosowały przeterminowany lek znieczulający. Dwie pielęgniarki przyznały się do zaniedbania i zostały skazane w czerwcu 2019 r. Jednak zanim ustalono przyczynę zgonów dzieci, rząd tymczasowo zawiesił program szczepień. Wydarzenie to wzmacniane dezinformacją na temat szczepień w sieciach społecznościowych, miało dramatyczny wpływ na zaufanie do szczepień i skutkowało zmniejszeniem stanu zaszczepienia przeciw odrze wśród dzieci do poziomu nieco ponad 30%.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum