• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ełk: ruszyły bezpłatne szczepienia seniorów przeciw grypie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 września 2013 17:22

Seniorzy z Ełku mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko grypie. Samorząd przeznaczył na tę akcję 22 tys. zł - poinformował Urząd Miasta

Ełk: ruszyły bezpłatne szczepienia seniorów przeciw grypie
Mieszkańcy, którzy ukończyli lub w tym roku ukończą 66. rok życia i są zameldowani w Ełku, mogą zgłaszać się na szczepienia do wytypowanych gabinetów lekarzy rodzinnych.

To już czwarty rok akcji szczepień seniorów w mieście. Jak przypomniał prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz, miasto zdecydowało się na kontynuację akcji, ponieważ lekarze rodzinni ocenili, że dzięki szczepieniom znacznie zmalała liczba chorych na grypę wśród osób najstarszych, u których powikłania mogą być najgroźniejsze.

Urząd Miasta w Ełku, który realizuje autorski program ochrony zdrowia najstarszych mieszkańców wraz ze szpitalem Pro Medica Sp. z o.o., wyda w tym roku na szczepienia 22 tys. zł.; w poprzednich trzech latach przeznaczono na ten cel łącznie 130 tys. zł. Rocznie przeciwko grypie szczepi się od 600 do 1300 seniorów.

W tym roku miasto po raz pierwszy przeprowadziło też akcję bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom skierowaną do trzyletnich dzieci. Zaszczepionych zostało 160 małych pacjentów.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH w sezonie 2012/2013 na grypę zachorowało blisko 3 mln Polaków - to aż trzykrotnie więcej niż w poprzednim sezonie grypowym. Eksperci radzą, by szczepić się pomiędzy wrześniem a grudniem. W ubiegłym sezonie ze szczepień skorzystało zaledwie 3,75 proc. Polaków.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum