• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ekspertka WHO o szczepieniu dzieci przeciwko Covid-19: to nie jest najważniejsze

Autor: IB • Źródło: PAP04 czerwca 2021 07:20

Programy szczepień przeciwko Covid-19 nie powinny się skupiać na dzieciach - uważa ekspertka WHO ds. szczepień.

Ekspertka WHO o szczepieniu dzieci przeciwko Covid-19: to nie jest najważniejsze
W Polsce szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat ruszy od 7 czerwca Fot. Shutterstock
  • Dzieci mają bardzo niskie ryzyko zachorowania na Covid - mówiła dr Kate O'Brien
  • Argumentem za szczepieniem dzieci jest raczej zatrzymanie transmisji niż ochrona ich przed zachorowaniem lub śmiercią - zaznaczyła
  • Gdy podaż szczepionek jest niewystarczająca dla wszystkich na całym świecie, szczepienie dzieci nie jest priorytetem - dodała

- Szczepienie dzieci przeciw Covid-19 nie jest priorytetem z punktu widzenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jeśli weźmiemy pod uwagę niezwykle ograniczoną podaż dawek na świecie - mówiła w czwartek główna ekspertka WHO ds. szczepionek dr Kate O'Brien.

Ważniejsze szczepienie osób starszych

Podczas sesji w mediach społecznościowych O'Brien przekonywała, że programy szczepień przeciw Covid-19 nie powinny się skupiać na dzieciach. - Dzieci mają bardzo, bardzo niskie ryzyko zachorowania na Covid - oceniła. Dodała, że argumentem za szczepieniem dzieci jest raczej zatrzymanie transmisji niż ochrona ich przed zachorowaniem lub śmiercią.

- Kiedy jesteśmy w naprawdę trudnym położeniu, takim jak teraz, gdy podaż szczepionek jest niewystarczająca dla wszystkich na całym świecie, szczepienie dzieci nie jest priorytetem" - powiedziała.

O'Brien powiedziała, że kluczowe znaczenie ma zaszczepienie pracowników służby zdrowia i osób starszych lub chorych przed nastolatkami i dziećmi.

Dodała, że podanie preparatów dzieciom przed ich powrotem do nauki w szkołach nie jest konieczne, o ile dorośli, z którymi mają kontakt, są zaszczepieni.

W Polsce: od 7 czerwca

Przypomnijmy. W Polsce szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat ruszy od 7 czerwca. Chodzi o ponad 2,5 miliona uczniów, którzy uczą się w 24 tys. szkół i placówek oświatowych.

Jak mówił Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień,  "po analizie sytuacji i wymianie opinii z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji i Nauki, ale również dyskusji na forum Komisji Wspólnej rządu i samorządu" został ustalony tryb szczepienia dzieci - taki sam, jak w przypadku dorosłych. - Na razie wszystkie dzieci będą szczepiły się tak, jak dotychczas wszyscy pacjenci, w punktach szczepień populacyjnych i w punktach szczepień powszechnych - wyjaśnił.

Dodał, że we wrześniu pojawią się być może wyniki badań nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat.

- Toczą się badania i jest szansa, że jeśli wyniki okażą się pozytywne, będziemy w oparciu o rekomendację Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów Mateuszu Morawieckim podejmowali decyzje również w sprawie szczepień dzieci młodszych - zaznaczył.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum