Ekspert: u mężczyzny, który zmarł po szczepieniu wystąpił prawdopodobnie tzw. zespół kruchości

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2021 11:14

Już ponad milion osób w Polsce przyjęło już szczepionkę przeciw COVID-19. Odnotowano około 600 NOP-ów, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych. W zdecydowanej większości miały one łagodną postać. W środę (27 stycznia), na Mazowszu, w powiecie ciechanowskim, po podaniu szczepionki zmarł mężczyzna. To trzecia osoba w Polsce, która zmarła po przyjęciu szczepionki.

Ekspert: u mężczyzny, który zmarł po szczepieniu wystąpił prawdopodobnie tzw. zespół kruchości
dr Paweł Grzesiowski; FOT. PTWP

O zgonie mężczyzny poinformowało Ministerstwo Zdrowia w codziennym raporcie o niepożądanych odczytach poszczepiennych. W ministerialnym raporcie poinformowano o objawach po szczepieniu: nagła duszność, saturacja 82 proc., ciśnienie tętnicze 120/98, tętno 120, potem nastąpiła utrata przytomności i zatrzymanie krążenia. Mężczyznę resuscytowano.

Zdaniem dr. Pawła Grzesiowskiego, immunologa i eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 - najprawdopodobniej w tym przypadku nie był to wstrząs anafilaktyczny a kolejna sytuacja, która dotyczy pacjentów z tzw. zespołem kruchości. Dotyczy on pacjentów, którzy często są niesamodzielni, leżący, niedołężni, w terminalnych okresach chorób przewlekłych. Tacy pacjenci mają kruchą równowagę kardiologiczno-pulmonologiczną. Na świecie jest już ponad 40 zaraportowanych takich zgonów, najwięcej w Norwegii, gdzie jest to szczegółowo badane.

Jak mówi dr Grzesiowski, wszystko wskazuje na to, że mężczyzna z powiatu ciechanowskiego też był takim pacjentem; miał ponad 70 lat, przebywał w domu pomocy społecznej, miał choroby przewlekłe. Dodał, że Naczelna Izba Lekarska przygotowuje już narzędzie dla lekarzy pomagające w ocenie zespołu kruchości, które będzie upowszechnione, bo zapewne ten problem będzie narastał, szczególnie po drugiej dawce szczepionki, bo wtedy występują najsilniejsze objawy poszczepienne.

Więcej: warszawa.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum