Ekspert: nowe warianty koronawirusa powinny mobilizować do szczepień

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP21 czerwca 2021 15:32

Zdaniem dr. hab. Piotra Rzymskiego informacje o nowych wariantach koronawirusa powinny motywować nas do szczepień przeciw COVID-19.

Ekspert: nowe warianty koronawirusa powinny mobilizować do szczepień
Według obecnych danych dostępne szczepionki chronią przed zakażeniem wariantem indyjskim. Fot. Shutterstock
  • Doniesienia o kolejnych mutacjach koronawirusa powinny mobilizować nas do szczepień - twierdzi dr hab. Piotr Rzymski
  • Zdaniem specjalisty informacjom towarzyszy nadmierna sensacyjność
  • Obecne dane pokazują, że dotychczas opracowane szczepionki chronią przed zakażeniem wariantem indyjskim

Motywacja do szczepień

- Medialne doniesienia o niektórych wariantach, ostatnio o jednej z trzech odmian indyjskich SARS-CoV-2, zwanej delta, czyli B.1.617.2, powinny nas do szczepienia wręcz dodatkowo zmobilizować. Wariant delta został ostatecznie sklasyfikowany jako wariant alarmowy przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób i nie można go lekceważyć - zaznaczył ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski.

Dodał, że należy pamiętać o tym, że informacjom o nowych wariantach koronawirusa - w tym o wariancie delta - "towarzyszy zbyt dużo sensacyjności i podawania niesprawdzonych naukowo informacji, które tworzą nieprawdziwy obraz tego, czym ten wariant tak naprawdę jest. Wcześniej straszył nas podwójny mutant, czyli inny indyjski wariant, B.1.617.1, nazwany przez WHO jako kappa, który wcale nie okazał się tak groźny, jak go pierwotnie przedstawiano".

Szczepionki chronią przed wariantem indyjskim

Ekspert wskazał, że w przypadku wariantu delta, jak i innych nowych wariantów koronawirusa, powinno nas interesować przede wszystkim to, czy opracowane szczepionki zachowują skuteczność wobec tych odmian. Dodał, że obecnie dostępne dane wskazują, że szczepionki chronią przed zakażeniem wariantem indyjskim.

- Po drugie, o ile niektóre warianty mogą zmniejszać siłę, z którą działają przeciwciała neutralizujące, to badania dowodzą, że nie ma żadnego wariantu SARS-CoV-2, który byłby w stanie pokonać swoistą odpowiedź komórkową - mówił ekspert.

- A zatem, jeżeli wirus przemknie przez barierę przeciwciał i zakazi nasze komórki, to znajdą je i zniszczą przeszkolone przez szczepionkę limfocyty T cytotoksyczne. W rezultacie wirusowi uniemożliwiona zostanie replikacja, poziom wiremii zmniejszy się, ryzyko rozprzestrzenianie SARS-CoV-2 na inne osoby znacznie spadnie, a objawy zakażenia - jeżeli w ogóle wystąpią - szybko ustąpią bądź będą niemal niezauważalne - zaznaczył Rzymski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum