• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci za refundacją szczepionek przeciwko grypie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2018 13:59

Za wprowadzeniem refundacji szczepionek przeciwko grypie, szczególnie dla seniorów, opowiedzieli się uczestnicy debaty zorganizowanej w poniedziałek w Warszawie.

W Polsce szczepi się przeciwko grypie niecałe 4 proc. społeczeństwa Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) dr Grzegorz Juszczyk poinformował, że w minionym sezonie grypowym zarejestrowano ponad 4 mln 600 tys. podejrzeń grypy. Lekarze wystawili 16,7 tys. skierowań do szpitala z rozpoznaniem zachorowania na grypę. NIZP-PZH odnotował w swoich statystykach 48 zgonów z powodu tej choroby.

W ocenie pulmonologa prof. Adama Antczaka z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dane dotyczące zgonów z powodu grypy napływające ze szpitali są niepełne. Jego zdaniem można mówić nawet o ponad 6 tys. zgonów rocznie z powody grypy. - Rozpoznania zgonów są nieprecyzyjne - powiedział prof. Antczak. Dodał, że szpitale rzadko wpisują w statystykach grypę, jako przyczynę zgonów, gdyż - jak wyjaśnił - "grypa jest słabo wyceniana".

Główny Inspektor Sanitarny (GIS) Marek Posobkiewicz zwrócił uwagę, że w ubiegłym sezonie grypowym było dużo ciężkich przebiegów grypy. Najczęściej występującym i najbardziej niebezpiecznym następstwem grypy było zapalenie płuc. - Wiele osób trafiło do szpitali z zapaleniem mięśnia sercowego - zaznaczył GIS. Wskazał, iż wiele z tych przypadków to również powikłania pogrypowe. Część tych przypadków skończyła się zgonem.

Posobkiewicz przyznał, że szczególnie narażona na zachorowania na grypę jest grupa osób powyżej 65. roku życia. Dodał, że choroba i powikłania ciężko dotykają również młodych ludzi.

Poinformował, że w Ministerstwie Zdrowia prowadzone są analizy, dotyczące możliwości wprowadzenie refundacji szczepionek przeciwko grypie, szczególnie dla seniorów. Wyjaśnił, że choć szczepionki nie są w stanie całkowicie zabezpieczyć przed chorobą, to są w stanie ograniczyć ją w sposób znaczący. Podkreślił, że najważniejsze, iż szczepionki te są dostępne dla osób, które chcą się zaszczepić.

Prof. Adam Antczak ocenił, że z punktu widzenia lekarza szczepionki przeciw grypie powinny być refundowane. - Lepiej zapobiegać niż leczyć - zaznaczył profesor. Wskazał, że Polska jest jednym z czterech krajów UE, które nie refundują szczepionek na grypę. Wymienił Austrię, Bułgarię i Estonię.

Szef (NIZP-PZH) Grzegorz Juszczyk poinformował, że w Polsce szczepi się przeciwko grypie niecałe 4 proc. społeczeństwa, natomiast w Wielkiej Brytanii wskaźnik ten wynosi 65 proc., a w Holandii 53 proc.

Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) Bartłomiej Chmielowiec ocenił, że w naszym kraju rośnie świadomość korzyści zdrowotnych płynących ze stosowania szczepień ochronnych. Wśród pytań i interwencji, które w ubiegłym roku napłynęły do RPP, a dotyczących szczepień przeciwko grypie, najwięcej dotyczyło ich dostępności i możliwości wykonania szczepienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum