• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: wiele osób nie odróżnia przeziębienia od groźnego wirusa grypy

Autor: KL,OPZG/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2019 18:36

Od września do grudnia 2019 roku w województwie mazowieckim z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiło 241 901 osób, a hospitalizacji wymagało 428. W woj. wielkopolskim odnotowano już trzy przypadki śmiertelne - alarmują  Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Eksperci: wiele osób nie odróżnia przeziębienia od groźnego wirusa grypy
Prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy; FOT. PTWP

Specjaliści apelują, aby nie lekceważyć żadnych objawów, ponieważ grypa niesie ze sobą możliwość wystąpienia groźnych dla życia powikłań pochorobowych i nieleczona może doprowadzić do zgonu. Osoby, które jeszcze nie zachorowały, nadal mogą skorzystać ze szczepień.

Dopiero zaczął się grudzień, a już odnotowano ponad 1,2 mln przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce. Hospitalizowanych było prawie 2,8 tys. chorych wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

- Wiele osób nie umie odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu wirusa grypy. Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Bardzo często jest to bezskuteczne i choroba nie ustępuje. Dopiero wtedy pacjent idzie do lekarza, traktując to jako ostateczność - mówi prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

- Przedłużająca się choroba może prowadzić do groźnych powikłań pogrypowych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a niekiedy życia. Dlatego zachęcam wszystkich do szczepień przeciw grypie, które są najlepszą metodą na poprawienie odporności, a także uniknięcie powikłań - zaznacza ekspert.

Szczególnie niebezpieczna grypa jest dla kobiet w ciąży, seniorów i małych dzieci, ale również dla pacjentów z przewlekłymi chorobami, np. serca i płuc, a także dla diabetyków. 

Do najczęstszych powikłań pogrypowych należą: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego oraz niewydolność oddechowa. Mogą wystąpić także powikłania neurologiczne: zapalenie mózgu oraz zapalenie opon mózgowych, których następstwa mogą być nieodwracalne.

Lekarze zachęcają, by osoby, które nie skorzystały z dostępnej profilaktyki w postaci szczepień zrobiły to jak najszybciej, bo w praktyce szczyt zachorowań w Polsce przypada na styczeń-marzec. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum