• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: rekomendacje dotyczące profilaktyki grypy na nadchodzący sezon

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 27 września 2013 13:23

Eksperci medyczni zebrani na Flu Forum 2013 w Warszawie zaprezentowali rekomendacje dotyczące profilaktyki grypy na nadchodzący sezon epidemiczny.

Eksperci: rekomendacje dotyczące profilaktyki grypy na nadchodzący sezon

Naukowcy zwracają szczególną uwagę na konieczność popularyzacji profilaktyki grypy w społeczeństwie ze względów nie tylko klinicznych, lecz również epidemiologicznych. Do pierwszej grupy pacjentów należą ci, dla których szczepienie przeciw grypie pozwala zredukować ryzyko szczególnie groźnych powikłań pogrypowych.

- W grupie tej powinny znaleźć się wszystkie dzieci w wieku od 6 miesięcy do ukończenia 4. roku życia, seniorzy, osoby chore na przewlekłe choroby: układu oddechowego, sercowo- naczyniowego, nerek, wątroby, układu nerwowego, choroby metaboliczne, osoby o obniżonej odporności, kobiety, które są lub będą w ciąży w czasie epidemicznym, pensjonariusze domów opieki - wymienia prof. Adam Antczak, z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

Do drugiej - osoby, których szczepienie przyczynia się do redukcji transmisji wirusa w społeczeństwie oraz ogranicza ryzyko epidemii grypy.

W tej grupie specjaliści ujęli personel placówek ochrony zdrowia, nauczycieli, urzędników, osoby opiekującymi się pacjentami z grup ryzyka, jak również wśród pracowników handlu oraz transportu.

Eksperci podkreślają, że ważne jest, aby w okresie od września do października jak największa liczba osób z grup, których dotyczą rekomendacje, zaszczepiło się przeciw grypie.

Prof. Lidia Brydak, kierownik Zakładu Gadań Wirusów Grypy, Krajowego Ośrodka ds. Grypy NIZP-PZH, przypomina, że w zeszłym roku 129 osób zmarło niepotrzebnie z powodu grypy. Specjalistka zaznacza, że lekarze muszą promować szczepienia przeciwko grypy jako skuteczny rodzaj profilaktyki przeciwko grypie, bo taki obowiązek nakłada na nich chociażby ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.

Profesor zwraca też uwagę, że lekarze muszą poddawać się szczepieniom, by chronić każdego pacjenta z którym stykają się w codziennej pracy.

Zebrani na Forum eksperci zwracali uwagę, że skandalicznym błędem jest przekonanie części personelu medycznego, że przebywanie wśród chorych jest dla nich swoistą autoszczepionką. Co niestety jest dosyć często spotykanym stanowiskiem. Badania wskazują, że tylko nieco ponad 6 proc. pracowników ochrony zdrowia korzysta ze szczepień przeciwko grypie.  

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum