Eksperci: potrzeba większego dostępu do szczepień

Autor: Katarzyna Lisowsk/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2013 21:33

Zdaniem specjalistów w Polsce konieczne jest zwiększenie dostępu do szczepień. W sytuacji, gdy nie ma możliwości ich całkowitego finansowania z budżetu państwa, należy rozważyć możliwość współpłacenia.

Eksperci: potrzeba większego dostępu do szczepień
O problemie dostępności szczepień debatowano w Warszawie podczas konferencji "Innowacje w systemie szczepień ochronnych - czy można poprawić dostępność szczepień w Polsce?".

Specjaliści podkreślają, że choroby zakaźne to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego, a szczepienia są najskuteczniejszą metodą profilaktyki. Główną barierą w dostępie do nich są koszty.

Szczepienia w ramach Programu Szczepień Ochronnych dostępne są dla obywateli we wskazanych grupach wiekowych bezpłatnie. Szczepienia spoza Programu, mimo iż zalecane ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, są dostępne wyłącznie przy pełnej odpłatności.

Ze względu na ograniczony budżet państwa, zmiany w PSO zachodzą bardzo powoli. Jak zwracał uwagę dr Paweł Grzesiowski, kierownik Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie Polska jest w ogonie Europy pod tym względem.

Od wielu lat pediatrzy apelują o wpisanie do kalandarza szczepienia przeciw pneumokokom. Obecnie udało się je wprowadzić tylko dla grup ryzyka. W Czechach, Słowacji i na Węgrzech stosowana jest u niemowląt i małych dzieci populacyjnie, gdyż w tych krajach dostrzega się opłacalność inwestycji w szczepienia.

Prof. Maria Borszewska- Kornacka, kierownik Kliniki Neonatologii w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej, wojewódzki konsultant ds. neonatologii, podkreślała , że mamy jeden z najgorszych kalendarzy szczepień w Europie.

- Oczekujemy, tak rodzice, jak i lekarze, bezpłatnych szczepień wszystkich niemowląt przeciwko pneumokokom i/lub powszechnego wprowadzenia szczepionek bezkomórkowych przeciwko krztuścowi. Nie mamy obowiązkowych szczepień przeciwko grypie - podkreślała profesor. 

Jak zwraca uwagę dr Grzesiowski w kraju co roku ok. 70 mln zł kosztuje hospitalizacja dzieci zarażonych rotawirusem. - Gdyby NFZ te pieniądze przeznaczył na szczepienia udało by się wyszczepić cała populację noworodków z danego roku. To opłacalna inwestycja, nie tylko uchronilibyśmy dzieci przed chorobą i jej powikłaiami, ale zaoszczędzilibyśmy też na kosztach pośrednich, jak chociażby absencja rodziców chorych pacjentów w pracy - wyjaśniał.

Eksperci zwracją uwagę, że w sytuacji niewystarczających środków na program szczepień w kraju należy poszukiwać nowych rozwiązań ich finansowania. Jak podkreśłano, dyskusje nad koniecznością zwiększenia budżetu na szczepienia ochronne trwają już od kilku lat. Niestety mechanizmy finansowania działań profilaktycznych są w ogóle ograniczone, a w ramach budżetu Ministerstwa Zdrowia w szczególności.

Naturalnym i najprostszym sposobem zwiększenia dostępności szczepień bezpłatnych byłoby zasilenie z innych źródeł budżetu MZ, jak również stworzenie mechanizmów refundacji szczepień.

W sytuacji, w której pacjent nie może pozwolić sobie na sfinansowanie nowoczesnego i nierzadko zalecanego w PSO szczepienia, wykorzystanie alternatywnych rozwiązań w postaci częściowej refundacji lub dodatkowych ubezpieczeń, mogłoby przyczynić się w znacznej mierze do zwiększenia dostępu do nowoczesnej profilaktyki, a tym samym do poprawy sytuacji zdrowotnej społeczeństwa - zaznaczali eksperci. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum