SERWIS SZCZEPIENIA

Czy możliwe jest w obecnych realiach szczepienie dzieci chorych onkologicznie i hematologicznie? - Ze względu na brak rejestracji szczepionki i łagodniejszy przebieg chorób u dzieci, raczej idziemy w kierunku wyszczepiania rodziców - wskazują specjaliści.
- Do wyszczepiania dzieci brakuje na razie merytorycznych wskazań - mówi prof. Tomasz Szczepański
- Nadal nie ma odpowiedzi MZ w sprawie dodania rodziców małych pacjentów onkologicznych i hematoonkologicznych do grupy zero
- Szczepionki były badane u dzieci powyżej 12 r.ż. i badania pokazują, że skuteczność szczepionek u młodzieży jest równoznaczna ze skutecznością u dorosłych - mówi dr Grzesiowski
We wtorek (16 lutego) debatowali na ten temat eksperci w ramach senackiego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. dzieci i ds. transplantacji.
U dzieci nie ma na tę chwilę merytorycznych wskazań do tego, by przeprowadzać szczepienia - ocenia prof. Tomasz Szczepański, konsultant wojewódzki hematologii i onkologii dziecięcej, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dodać rodziców do grupy zero
- Chodzi o to, by uchronić naszych pacjentów na oddziałach onkologii i hematologii dziecięcej przed covidem. Zaraz po uzyskaniu informacji, że do grupy zero zostali włączeni rodzice wcześniaków, w imieniu ekspertów z naszego towarzystwa (profesor jest szefem Polskiego Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej – red.) wysłaliśmy pismo do ministra Niedzielskiego z prośbą o wprowadzenie priorytetów w przeprowadzaniu szczepień ochronnych przeciw Covid-19 u rodziców dzieci z chorobami nowotworowymi po przeszczepieniu komórek krwiotwórczych - mówił prof. Szczepański.
Jak wskazywał, duża część rodziców nie wytrzymuje obciążeń związanych z reżimem sanitarnym i zamknięciem wraz z dziećmi; w większości przypadków zakażenia u dzieci są „przekazywane” od rodziców. - W związku z tym zaszczepienie rodziców dzieci z chorobami nowotworowymi lub poddawanych przeszczepieniu komórek krwiotwórczych ma szansę zatrzymać rozwój zakażeń i zapobiec dalszym powikłaniom. Wnioskowaliśmy więc, żeby rodziców pacjentów onkologii i hematologii dziecięcej w trakcie intensywnego leczenia można było dodać do grupy zero. Na tę chwilę nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi - mówił profesor.
Zapytany o to, czy jest konieczność szczepienia chorych dzieci, odpowiedział, że „problem w tym, iż szczepionka jest zarejestrowana powyżej 16 r.ż.” - Mamy więc ważny element wstrzymujący. Skontaktowałem się z zarządem Europejskiego Towarzystwa Onkologii Dziecięcej i otrzymałem odpowiedź, że ze względu na brak rejestracji i mimo wszystko łagodniejszy przebieg chorób u dzieci, raczej idziemy w kierunku wszczepiania rodziców, natomiast u dzieci nie ma na tę chwilę merytorycznych wskazań do tego, by szczepienia przeprowadzać. Czekamy na wyniki badań klinicznych u zdrowych dzieci – wskazywał.
Prof. Krzysztof Kałwak, specjalista transplantologii klinicznej, immunologii klinicznej, pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej, podkreślał, że powinniśmy pomyśleć o tym, by stworzyć tzw. kokon immunologiczny.
Takie działania są kluczowe
- Szczepionki są na razie zarejestrowane dla pacjentów powyżej 16 r.ż., ale mamy ten olbrzymi problem, że rodzice się zakażają, więc i dzieci się zakażają. Stworzenie kokonu immunologicznego w domu jest kluczowe. Rodzice naszych pacjentów są przeważnie młodzi, więc termin szczepienia wypada im w odległym czasie. Powinniśmy ten kokon wdrażać w rodzinach pacjentów, którzy przebyli leczenie onkologiczne czy są w jego trakcie, albo są po transplantacjach - rok, dwa trzy, pięć lat. To pacjenci wysokiego ryzyka – mówił specjalista.
Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw Covid-19, podkreślał, że mamy co prawda stagnację, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na Covid-19, ale z punktu widzenia statystycznego są one niedoszacowane. - Patrząc na liczbę zgonów, zachorowań jest przynajmniej dwa razy więcej. Jeżeli chodzi o szczepienia, te realizowane są zgodnie z dostawami. Zaszczepiono ok. 5 proc populacji i to nas stawia mniej więcej w podobnej grupie z innymi krajami UE – ocenił.
Jak podkreślił, szczepionki były badane u dzieci powyżej 12 r.ż. i te badania, chociażby Pfizera, pokazują, że „skuteczność szczepionek u młodzieży jest równoznaczna ze skutecznością u dorosłych.
- Z punktu widzenia epidemiologicznego strategia kokonowa jest czymś absolutnie oczywistym - podsumował.
Szczepić bez rejestracji szczepionki?
- Zgodnie z sugestiami ekspertów, zostanie podjęty projekt uchwały, który stanie na posiedzeniu Senatu, w sprawie braku finansowania terapii CAR-T cells, czyli skazania 15. polskich dzieci rocznie na śmierć, jeśli nie mogą zebrać pieniędzy na leczenie. Nie pozwolimy umrzeć żadnemu takiemu dziecku, będziemy te pieniądze zbierać do skutku, tylko czy zdążymy? - mówiła w ramach podsumowania senackiego posiedzenia senator, prof. Alicja Chybicka.
Terapia CAR-T-cells to rodzaj immunoterapii, w której wykorzystuje się własne komórki pacjenta - limfocyty T poddane modyfikacji genetycznej, w celu rozpoznawania i niszczenia komórek nowotworowych.
- Bezwzględnie wybrzmiało z ust wszystkich, że konieczne jest szczepienie rodzin dzieci leczonych onkologicznie, po przeszczepach oraz rodzin osób poddawanych transplantacjom (bliskich zamieszkujących wspólnie). Przez pediatrów nazywane jest to strategią kokonową - wskazywała prof. Chybicka.
Zaznaczyła, że padł też wniosek o bezpłatne szczepienia z kalendarza uzupełniającego u wszystkich dzieci po przeszczepach i chorobie nowotworowej, „u których następuje wyzerowanie poprzednich szczepień”.
- Teraz płacą za to rodzice. Chyba pora, by koszty ponosiło państwo - mówiła.
Podczas posiedzenia wybrzmiała też sprawa (przedstawiona przez prof. Danutę Zwolińską, konsultanta krajowego w dziedzinie nefrologii dziecięcej), że „kokona” wymagają także inne dziedziny, w ramach których leczy się dzieci będące w immunosupresji, a w przyszłości także szczepień, jeśli takie preparaty będą zarejestrowane.
- Rzeczą najbardziej dyskusyjną jest to, czy szczepić dzieci w okresie leczenia onkologicznego bez rejestracji szczepionki (z ang. off label). Myślę, ze decyzja musi pozostać w rękach onkologów. Tak naprawdę nie wiemy, czy pacjent zakazi się koronawirusem, czy nie. Czy szczepić? To wymaga dyskusji w wielu gronach - onkohematologów dziecięcych, onkologów dorosłych i transplantologów, którzy przeszczepiają narządy i szpik u dzieci - mówiła prof. Chybicka.
Jak zauważała, były też eksperckie głosy o dopracowanie standardu opieki potransplantacyjnej.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- PT, 23:54 AOTMiT publikuje pierwszy wykaz leków innowacyjnych, m.in. w terapii SMA i zespołu Cushinga
- PT, 21:31 Certyfikaty szczepień w UE? Tak, Polska je popiera
- PT, 20:59 Czy będzie malała liczba aptek w gminach? Spada ich rentowność
- PT, 20:32 Rozporządzenie o nowych obostrzeniach opublikowane
- PT, 19:50 Minister Niedzielski o pieniądzach na odbudowę medycyny po epidemii
- PT, 19:34 Andrusiewicz o wyliczeniach wynagrodzeń przez Porozumienie Rezydentów: tam jest błąd
- PT, 18:35 Witamina D w suplementach diety - są nowe zalecenia dotyczące maksymalnej zawartości
- PT, 18:16 Morawiecki: niech firmy farmaceutyczne podzielą się patentami na szczepionki
- PT, 17:56 Szczepionka Pfizer/BioNTech wyraźnie skuteczna już po pierwszej dawce
- PT, 17:18 Pięć wariantów koronawirusa w Śląskim, w tym mutacja brytyjska
- PT, 16:55 Smog nie da oddychać na Śląsku w sumie ponad miesiąc? Takie są prognozy
- PT, 16:44 NRL: trzeba podnieść podatek na papierosy, są zbyt łatwo dostępne cenowo dla młodzieży
- 1 Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce to 1 684 788, zmarło 43 353 pacjentów
- 2 Kpt. dr Siewiera: blokujmy pseudoekspertów od koronawirusa. Nie lubią małych zasięgów
- 3 Gadomski: będzie nowa sieć szpitali, chcemy odejść od finansowania ryczałtowego
- 4 Minister zdrowia: dziś znów ponad 12 tys. nowych zakażeń. Wielkanoc możemy spędzić w domach
- 5 Personel medyczny zaszczepiony. POZ wróci do normalności?
- 6 Grzesiowski: za 2-3 tygodnie możemy mieć 25 tysięcy zakażeń dziennie
- 7 Niedzielski: mamy 12 146 nowych zachorowań. Nowe obostrzenia od soboty, może nawet wcześniej
- 8 To nie jest żart: lekarzom ze specjalizacją rząd zaproponował 19 zł podwyżki. Brutto
- 9 Nie ma już Agencji Rezerw Materiałowych. Kto kupi szczepionki przeciwko Covid-19?
- 10 Pielęgniarki i położne w czasie pandemii zobaczyły już 78 nekrologów swoich koleżanek
- 11 Znamy wynik testu na koronawirusa u ministra Niedzielskiego. Co dalej?
- 12 Warmińsko-Mazurskie do zamknięcia? Winne wzrost zachorowań i wariant brytyjski
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych