• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: możemy skutecznie zapobiegać zakażeniom meningokokowym

Autor: KLX/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2016 18:19

20 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych oraz Europejskiego Tygodnia Szczenień, Fundacja Aby żyć po raz kolejny zorganizowała spotkanie poświęcone zakażeniom wywołanym przez meningokoki.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Eksperci podkreślali ważną rolę szybkiego rozpoczęcia terapii od momentu rozpoznania choroby oraz znaczenia szczepień ochronnych w jej skutecznym zapobieganiu.

Ideą corocznie organizowanego Światowego Dnia Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych jest szeroka edukacja społeczna na temat choroby, jej wczesnych objawów i skutków, a także podkreślanie znaczenia szczepień ochronnych w zapobieganiu zakażeniom meningokokowym.

Szczepienia są najskuteczniejszą metodą ochrony przed chorobą i jej powikłaniami, eksperci dążą do upowszechnienia tej formy profilaktyki.

Każdego roku ponad 1,2 mln ludzi na świecie choruje na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Mimo szybkiej diagnostyki i podjętego leczenia, 1 na 10 pacjentów umiera, a co piąty cierpi z powodu uszkodzenia i niepełnosprawności w wyniku przebytej choroby, dlatego tak ważna jest edukacja i profilaktyka.

Obecnie dostępne są szczepionki, które zapobiegają groźnym dla życia i zdrowia zakażeniom wywołanym przez meningokoki. Doktor Ryszard Konior z Oddziału Neuroinfekcji i Neurologii Dziecięcej, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie podkreśla, że obecnie mamy możliwość szczepienia praktycznie przeciwko wszystkim chorobotwórczym meningokokom.

- Niestety, w Programie Szczepień Ochronnych w Polsce występują one, jako szczepienia zalecane, ale nierefundowane. Refundacja przewidziana jest tylko w przypadkach epidemii. Zakażenia meningokokowe stanowią zaś poważne zagrożenie dla osób w każdym wieku. Niemniej największą intensywność zachorowań obserwuje się w grupie wiekowej poniżej 5 roku życia,
a zwłaszcza w pierwszym roku życia - wyjaśnia ekspert. 

W przypadku zakażeń meningokokami bardzo ważne jest szybkie postawienie trafnej diagnozy. Od czasu, jaki upłynie od rozpoznania choroby do wdrożenia właściwej terapii może zależeć życie chorego. Choroba może się rozwijać bardzo szybko doprowadzając do sepsy  lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Uznaje się, że w przypadku meningokoków mamy zaledwie 24 godziny na rozpoczęcie działania terapeutycznego. Choroba meningokokowa obarczona jest, bowiem największą śmiertelnością spośród wszystkich zakażeń bakteryjnych.

- Bardzo wiele osób, które przeżyły ma trwale powikłania. Nierzadko przebieg może być piorunujący i w czasie kilku godzin prowadzić do zgonu - podkreśla dr Konior.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum