• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: krytyczny poziom wyszczepialności coraz bliżej

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2018 10:47

Nadal wzrasta liczba osób uchylających się od poddania dzieci szczepieniom obowiązkowym. W ciągu ostatnich czterech lat zwiększyła się ona o ponad 300 proc.

W opinii epidemiologów nasilające się zjawisko odmowy szczepień to jeden ze skutków zanikającej opieki pediatrycznej i niedostatecznej profilaktyki Fot. Archiwum

Zdaniem epidemiologów zbliżamy się do krytycznego poziomu wyszczepialności.  Nie osiągamy rekomendowanego 95-procentowego poziomu zaszczepienia. Cały czas utrzymuje się on powyżej 90 proc., ale jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, zaczną się problemy - informuje Dziennik Wschodni.

Specjaliści wyjaśniają, że osoby zaszczepione chronią jeszcze te niezaszczepione, ale ta ochrona może wkrótce przestać działać. Możliwy stanie się wówczas powrót takich chorób, jak np. polio, czy odra.

Rodzice nie zgadzają się na szczepienia głównie z obawy przed niepożądanymi reakcjami, specjaliści podkreślają jednak, że zdarzają się one bardzo rzadko, średnio raz na 10 tys. osób.

W opinii epidemiologów nasilające się zjawisko odmowy szczepień to jeden ze skutków zanikającej opieki pediatrycznej i niedostatecznej profilaktyki.

W Polsce obowiązkowe są szczepienia przeciwko: gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,  błonicy, tężcowi i krztuścowi, polio, Hib typu B, odrze, śwince, różyczce i pneumokokom.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum