• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci apelują: pielęgniarki i położne powinny mieć uprawnienia do kwalifikacji do szczepień.

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP29 czerwca 2021 14:50

Jedną z najważniejszych zmian powinno być jak najszybsze nadanie pielęgniarkom i położnym uprawnień zawodowych do kwalifikacji do szczepień - uważają eksperci w dziedzinie chorób zakaźnych.

Do szczepień powinny kwalifikować także pielęgniarki - uważają eksperci Fot. Shutterstock
  • Obecnie zakwalifikować do szczepienia może jedynie lekarz, a pielęgniarka przeprowadza wyłącznie samo podanie szczepionki. Zdaniem ekspertów należy to szybko zmienić i nadać pielęgniarkom i położnym uprawnienia zawodowe do kwalifikacji do szczepień
  • Wprowadzenie zmian systemowych usprawni szczepienia w tych trudnych czasach. Przybliży nas to udrożnienia polskiego systemu opieki zdrowotnej w zakresie szczepień ochronnych - przekonują specjaliści
  • Należy też wykorzystać potencjał blisko 30 tys. farmaceutów podczas realizacji dwóch akcji szczepień wykonywanych prawdopodobnie na jesieni przeciw COVID-19 i grypie - dodają

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z innymi ekspertami opracował raport "Razem przeciw chorobom zakaźnym. Strategia na rzecz podniesienia poziomu wyszczepialności". Wskazano w nim, jak promować profilaktykę zdrowotną, wpisaną w indywidualne zakresy obowiązków wszystkich pracowników ochrony zdrowia.

Pielęgniarki pomogą udrożnić system szczepień

- Przedstawiciele zawodów medycznych oraz instytucje państwowe powinny konsekwentnie realizować strategie promocji szczepień, aby doprowadzić do zwiększenia odsetka osób zaszczepionych przeciwko różnym chorobom zakaźnym. Jest to niezbędne do osiągnięcia bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju - przekonuje prof. Adam Antczak, główny autor raportu, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Za kluczowe eksperci uznali zbudowanie pozytywnej relacji sprzyjającej wymianie informacji pomiędzy wszystkimi grupami mającymi wpływ na realizację szczepień. Autorzy raportu podkreślają, że konieczna jest ścisła współpraca na linii lekarz-pielęgniarka-farmaceuta.

Jedną z najważniejszych zmian jest w ocenie specjalistów najszybsze nadanie pielęgniarkom i położnym uprawnień zawodowych do kwalifikacji do szczepień. Obecnie zakwalifikować do szczepienia może jedynie lekarz, a pielęgniarka przeprowadza wyłącznie samo podanie szczepionki.

Według ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wprowadzenie zmian systemowych usprawni szczepienia w tych trudnych czasach. - Przybliży nas to udrożnienia polskiego systemu opieki zdrowotnej w zakresie szczepień ochronnych - oceniają.

Co ze szczepieniami w aptekach?

Aktualnie farmaceuci mogą wykonywać szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Koalicja na rzecz szczepień w aptekach ma nadzieję, że niebawem podobnie będzie można realizować także szczepienia przeciw grypie.

- Ponad 63 proc. osób biorących udział w naszym badaniu w kontekście opieki farmaceutycznej uważało, że szczepienia to najbardziej efektywny sposób zapobiegania chorobom zakaźnym oraz ich ewentualnym powikłaniom. Należy wykorzystać potencjał blisko 30 tys. farmaceutów, którzy pomogą udrożnić polski system ochrony zdrowia podczas realizacji dwóch akcji szczepień wykonywanych prawdopodobnie na jesieni przeciw COVID-19 i grypie - wskazuje dr n. farm. Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.

Edukować na temat szczepień powinni wszyscy pracownicy ochrony zdrowia

Autorzy raportu zwracają uwagę, że wszyscy pracownicy ochrony zdrowia odgrywają kluczową rolę w popularyzacji szczepień, ponieważ mają oni kontakt z pacjentami na każdym etapie ich życia. Podkreślają, że zarówno lekarz pierwszego kontaktu i lekarz specjalista, jak i położna, pediatra, pielęgniarka, czy farmaceuta mogą - i powinni - rekomendować szczepienia w różnych sytuacjach, ale szczególnie podczas bezpośredniego kontakt z pacjentem - zarówno wtedy, gdy nic mu nie dolega, jak i w przypadku wystąpienia choroby.

- Obowiązek edukacji na temat szczepień nie powinien spoczywać jedynie na lekarzach czy pielęgniarkach. Programy szczepień wymagają zaangażowania wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych oraz stałej dostępności szczepionek u różnych świadczeniodawców. Wymaga to jednak dostosowania niektórych elementów polskiego systemu ochrony zdrowia, by m.in. wprowadzić możliwość wykonywania szczepień przeciwko grypie w aptekach - uważa prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dr hab. n. med. Ernest Kuchar.

Eksperci zajmujący się chorobami zakaźnymi przekonują, że jest to szczególnie ważne teraz, gdy narasta niechęć do szczepień i szerzą się o nich fałszywe informacje. Przypominają, że Światowa Organizacja Zdrowia wśród największych zagrożeń dla zdrowia na świecie, uznała choroby zakaźne.

Według autorów raportu brak świadomości społecznej zagrożeń ze strony chorób zakaźnych, zarówno wśród pracowników zawodów medycznych, jak i niemedycznych, może prowadzić do wybuchu kolejnych epidemii. Niepokojący jest też spadek zainteresowania szczepieniami przeciw COVID-19. Ponieważ nasilają się działania ruchów antyszczepionkowych, wywiera to negatywny wpływ na stan wiedzy o szczepieniach w społeczeństwie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum