EMA: zgony starszych osób nie mają związku ze szczepieniami przeciwko koronawirusowi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2021 12:02

Zgony osób starszych po podaniu szczepionki Pfizer-BioNTech przeciw Covid-19 nie miały związku ze szczepieniem - podała w Europejska Agencja Leków (EMA) w opublikowanym w piątek (29 stycznia) raporcie. Dokument potwierdził bezpieczeństwo tego preparatu.

EMA: zgony starszych osób nie mają związku ze szczepieniami przeciwko koronawirusowi
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Jak napisano, komitet ds. bezpieczeństwa EMA zbadał przypadki śmierci osób w zaawansowanym wieku i o słabym zdrowiu, lecz nie znalazł danych sugerujących związek zgonów ze szczepieniem preparatem Comirnaty. Pierwsze takie doniesienia pojawiły się w Norwegii i dotyczyły osób powyżej 80. roku życia.

- W wielu przypadkach dotyczących osób powyżej 65. roku życia, progresja (wielu) występujących wcześniej chorób wydawała się być prawdopodobnym wyjaśnieniem zgonu - napisała agencja. Jak dodano, niektóre ze zmarłych osób jeszcze przed szczepieniem były objęte opieką hospicyjną.

Dokonany przez EMA przegląd nowych danych dotyczących bezpieczeństwa szczepionki nie ujawnił nowych efektów ubocznych poza tymi już znanymi. Najpoważniejszym jest anafilaksja, czyli gwałtowna reakcja alergiczna, która - jak wynika z danych z USA - zdarzała się w 11 przypadkach na milion.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum