EMA zaleciła dopuszczenie do obrotu szczepionki Pfizer: BioNTech dostosowanej do nowych wariantów Covid-19

Autor: • Źródło: PAP12 września 2022 17:53

Europejska Agencja Leków (EMA) w poniedziałek zaleciła dopuszczenie do obrotu nowej, dostosowanej do wariantów koronawirusa BA.4 i BA.5 Omicron szczepionki firmy Pfizer/BioNTech.

EMA zaleciła dopuszczenie do obrotu szczepionki Pfizer: BioNTech dostosowanej do nowych wariantów Covid-19
EMA zaleciła dopuszczenie do obrotu szczepionki Pfizer: . Fot. Shutterstock
  • Europejska Agencja Leków (EMA) w poniedziałek zaleciła dopuszczenie do obrotu nowej, dostosowanej do wariantów koronawirusa BA.4 i BA.5 Omicron szczepionki firmy Pfizer/BioNTech
  • Nowa szczepionka jest przeznaczony dla osób w wieku 12 lat i starszych, które otrzymały co najmniej podstawowy cykl szczepienia przeciwko Covid-19
  • Jest "zaadaptowaną" wersją szczepionki mRNA przeciwko Covid-19 o nazwie Comirnaty

Szczepionki bardziej dopasowane

- Szczepionki są przystosowane do lepszego dopasowania do krążących wariantów SARS-CoV-2 i oczekuje się, że zapewnią szerszą ochronę przed różnymi wariantami. Szybka ocena dostępnych danych na temat tych dostosowanych szczepionek umożliwi ich terminowe zastosowanie w jesiennych kampaniach szczepień - podała EMA.

Na podstawie wszystkich dostępnych danych EMA stwierdziła, że oczekuje się, że nowa szczepionka będzie skuteczniejsza niż pierwotna wersja w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznej przeciwko wariantom BA.4 i BA.5.

- Oczekuje się, że profil bezpieczeństwa szczepionki będzie porównywalny z profilem Comirnaty Original/Omicron BA.1 i samego Comirnaty, dla którego dostępna jest duża liczba danych - podała Agencja.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum