• PARTNER SERWISUpartner serwisu

EMA zaktualizowała listę skutków ubocznych szczepionek AstraZeneca i J&J

Autor: PAP • Źródło: PAP08 września 2021 18:05

Europejska Agencja Leków (EMA) zaktualizowała w środę listę skutków ubocznych przy podawaniu preparatów na Covid-19 firm Johnson & Johnson i AstraZeneca.

EMA zaktualizowała listę skutków ubocznych szczepionek AstraZeneca i J&J. Fot. Shutterstock
  • Europejska Agencja Leków zaktualizowała listę skutków ubocznych szczepione przeciwko Covid-19 firm AstraZeneca i Johnson & Johnson
  • W przypadku produktu leczniczego AstraZeneca listę uzupełniono o zespół Guillaina-Barrego
  • Szczepionka Johnson & Johnson może powodować powiększenie węzłów chłonnych, zaburzenia czucia powierzchownego, szumy w uszach, biegunkę i wymioty

AstraZeneca - możliwy zespół Gullaina Barrego

Do możliwych efektów ubocznych szczepionki AstraZeneca EMA dodała zespół Guillaina-Barrego. Jest to rzadkie schorzenie polegające na uszkodzeniu nerwów obwodowych i prowadzące do postępującego osłabienia siły mięśni.

Oprócz tego do informacji o działaniach niepożądanych preparatu brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego dodano bóle nóg, ramion i żołądka oraz objawy grypopodobne.

Johnson & Johnson – m.in. powiększenie węzłów chłonnych

Ostrzeżenie dot. bezpieczeństwa przy podawaniu szczepionki Johnson & Johnson zaktualizowano o powiększenie węzłów chłonnych, zaburzenia czucia powierzchownego, szumy w uszach, biegunkę i wymioty.

Zarówno AstraZeneca jak i Johnson&Johnson wykorzystują w swoich preparatach na Covid-19 tzw. technologię wektorową. Dostarcza ona do organizmu fragmenty innych wirusów w celu wywołania reakcji immunologicznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum