EMA: szczepionki przeciwko COVID-19 nie powodują powikłań ciążowych. Wyniki badań

Autor: oprac. WOK • Źródło: Twiitter, PAP, Rynek Zdrowia18 stycznia 2022 21:09

Szczepionki przeciw COVID-19 nie powodują powikłań ciążowych u przyszłych matek i ich dzieci - napisał we wtorek, 18 stycznia na Twitterze dr Grzegorz Cessak, szef URPL powołując na wyniki badań obejmujących ok. 65 tys. kobiet w ciąży.

EMA: szczepionki przeciwko COVID-19 nie powodują powikłań ciążowych. Wyniki badań
Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia na COVID-19 - uważają specjaliści Fot. Adobestock
  • Europejska Agencja Leków (EMA) podała we wtorek, 18 stycznia, że szczepionki przeciw COVID-19 oparte na technologii mRNA nie powodują powikłań ciążowych u przyszłych matek i ich dzieci
  • Szczepionki przeciwko COVID-19 są równie skuteczne w zmniejszaniu ryzyka hospitalizacji i zgonów u kobiet w ciąży, jak i wśród kobiet nie będących w ciąży - podaje EMA na podstawie wyników badań obejmujących 65 tys. ciąż
  • EMA zaznacza w komunikacie, że najczęstsze skutki uboczne po szczepieniu przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży są takie same, jak w całej zaszczepionej populacji

"Nie stwierdzono oznak zwiększonego ryzyka"

"Szczepionki p/C-19 (COVID-19 - red.) nie powodują powikłań ciążowych u przyszłych matek i ich dzieci. U 65 tys. przebadanych ciężarnych nie stwierdzono oznak zwiększonego ryzyka powikłań, poronień, przedwczesnych porodów lub działań niepożądanych u nienarodzonych dzieci" - napisał we wtorek, 18 stycznia na Twitterze dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Szef URPL załączył do swojego wpisu informację Europejskiej Agencji Leków (EMA) z 18 stycznia, w której przytoczono wyniki badań opublikowane, między innymi w Journal of American Medical Association (JAMA).

EMA podała we wtorek, że szczepionki przeciw COVID-19 oparte na technologii mRNA nie powodują powikłań ciążowych u przyszłych matek i ich dzieci. Jest to ocena danych z badań obejmujących ok. 65 tys. ciąż na różnych etapach.

Ponadto Europejskiej Agencji Leków wskazała w komunikacie, że badania wykazały, iż szczepionki przeciwko COVID-19 są równie skuteczne w zmniejszaniu ryzyka hospitalizacji i zgonów u kobiet w ciąży, jak i wśród kobiet nie będących w ciąży.

Najczęstsze skutki uboczne po szczepieniu przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży są takie same, jak w całej zaszczepionej populacji. Obejmują: ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni, dreszcze. Symptomy zazwyczaj mają łagodny lub umiarkowany charakter i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

"Korzyści z przyjęcia w czasie ciąży szczepionki  przewyższają wszelkie  ryzyko"

EMA poinformowała również, że po podaniu szczepionki mRNA - Comirnaty (Pfizer-BioNTech) i Spikevax (Moderna) - nie stwierdzono u ciężarnych kobiet żadnych oznak zwiększonego ryzyka powikłań, poronień, przedwczesnych skutków ubocznych u nienarodzonych dzieci.

- Korzyści z przyjęcia w czasie ciąży szczepionki przeciw COVID-19, opartej na technologii mRNA przewyższają wszelkie możliwe ryzyko dla przyszłych matek i nienarodzonych dzieci - podała EMA.

- Część krajów Unii Europejskiej poparło już stosowanie szczepionek przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży, a wsparcie EMA dla szczepionek mRNA prawdopodobnie wzmocni kampanie szczepień ciężarnych w mniejszych krajach, które polegają na wiedzy naukowej regulatora, jakim jest EMA - podała PAP.

Pełna treść komunikatu EMA dostępna jest na stronie:
https://www.ema.europa.eu/en/news/COVID-19-latest-safety-data-provide-reassurance-about-use-mrna-vaccines-during-pregnancy

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum