EMA: szczepionka przeciw ospie prawdziwej zatwierdzona do ochrony przed małpią ospą

Autorzy: PAP; oprac. KM • Źródło: PAP22 lipca 2022 16:13

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w piątek, że zatwierdziła stosowanie szczepionki przeciwko ospie prawdziwej w celu rozszerzenia jej zastosowania przeciwko rozprzestrzenianiu się małpiej ospy.

EMA: szczepionka przeciw ospie prawdziwej zatwierdzona do ochrony przed małpią ospą
Szczepionka przeciwko ospie zatwierdzona w celu ochrony przed małpią ospą. Fot. Shutterstock
  • Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła rozszerzenie zastosowania jednej ze szczepionek
  • Mowa o szczepionce przeciwko ospie prawdziwej 
  • Teraz szczepionka może być stosowana przeciwko rozprzestrzenianiu się małpiej ospy

Szczepionka przeciw ospie prawdziwej ochroni też przed małpią ospą?

Komitet ds. Leków dla Ludzi EMA zalecił rozszerzenie stosowania szczepionki Imvanex przeciwko ospie o ochronę osób dorosłych przed małpią ospą.

Preparat został zarejestrowany w UE w 2013 roku w celu zapobiegania normalnej ospie. Zawiera atenuowaną (osłabioną) formę wirusa krowianki zwaną "zmodyfikowanym wirusem krowianki Ankara", który jest spokrewniony z wirusem ospy. Uznano to również za potencjalną szczepionkę przeciwko ospie małp ze względu na podobieństwo między wirusem ospy małpiej a wirusem ospy prawdziwej. Posiadaczem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu jest spółka Bavarian Nordic A/S.

Zalecenia oparte na danych pozyskanych z badań na zwierzętach

EMA oparła swoje zalecenie na danych z kilku badań na zwierzętach, które wykazały ochronę przed wirusem ospy małp u naczelnych innych niż ludzie zaszczepionych produktem Imvanex. Agencja uznała, że na podstawie tych badań można wywnioskować skuteczność preparatu Imvanex w zapobieganiu ospie małp u ludzi.

- Aby potwierdzić skuteczność szczepionki przeciwko ospie małpiej, firma zbierze dane z badania obserwacyjnego, które zostanie przeprowadzone podczas trwającej epidemii małpiej ospy w Europie. Profil bezpieczeństwa leku jest korzystny, z łagodnymi lub umiarkowanymi działaniami niepożądanymi - podała EMA.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum