EMA: szczepionka przeciw Covid-19 wykazała 95 proc. skuteczność w badaniu klinicznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2020 16:15

Szczepionka przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniu klinicznym - poinformowała w poniedziałek (21 grudnia) Europejska Agencja Leków (EMA).

EMA: szczepionka przeciw Covid-19 wykazała 95 proc. skuteczność w badaniu klinicznym
Fot. Shuterstock

EMA podała, że badanie wykazało też skuteczność szczepionki na poziomie ok. 95 proc. u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem Covid-19, w tym u osób z astmą, przewlekłą chorobą płuc, cukrzycą i wysokim ciśnieniem krwi.

Poinformowała, że najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem szczepionki były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Wskazała, że działania niepożądane związane ze stosowaniem szczepionki obejmowały ból i obrzęk w miejscu zastrzyku, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę.

Szczepionka przeciw Covid-19 firm BioNTech i Pfizer, która uzyskała rejestrację, nosi nazwę Comirnaty. Ma być podawana w formie dwóch zastrzyków w ramię, wykonanych w odstępie co najmniej 21 dni.

EMA podała, że bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki będą nadal monitorowane w miarę jej stosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum