EMA: pod koniec stycznia możliwa opinia ws. szczepionki AstraZeneca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2021 16:55

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w piątek, że pod koniec stycznia możliwe jest wydanie opinii w sprawie dopuszczenia do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki koncernu AstraZeneca przeciw Covid-19.

EMA: pod koniec stycznia możliwa opinia ws. szczepionki AstraZeneca
Szczepionka jest już stosowana m.in. w Wielkiej Brytanii Fot. Shutterstock

EMA podała też, że oczekuje, że AstraZeneca złoży w przyszłym tygodniu wniosek o dopuszczenie do obrotu jej preparatu. "Możliwe konkluzje - koniec stycznia, w zależności od danych i postępu ewaluacji" - podała Agencja na Twitterze.

EMA wydaje opinie w sprawie szczepionek, ale nie są one wiążące. Ostateczną zgodę na dopuszczenie do obrotu podejmuje Komisja Europejska.

Szczepionka Uniwersytetu Oksfordzkiego i koncernu farmaceutycznego AstraZeneca jest już stosowana m.in. w Wielkiej Brytanii.

Preparat jest tańszy i łatwiejszy w dystrybucji od szczepionki firm Pfizer/BioNtech, stosowanej coraz powszechniej na całym świecie. Może być przechowywany w temperaturze 2-8 st. C przez co najmniej sześć miesięcy i również jest aplikowany w dwóch dawkach.

21 grudnia EMA zdecydowała o warunkowej autoryzacji szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech. Tego samego dnia zgodę na dopuszczenie preparatu do obrotu wydała Komisja Europejska. 6 stycznia autoryzację otrzymała szczepionka Moderny.

Z Brukseli Łukasz Osiński - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum