EMA: czy będzie czwarta szczepionka na koronawirusa?

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2021 08:09

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła postępowanie sprawdzające wobec kolejnej szczepionki na koronawirusa. Chodzi o preparat niemieckiej firmy Curevac. Jak dotąd w UE dopuszczone są trzy szczepionki.

EMA: czy będzie czwarta szczepionka na koronawirusa?
Do grona dotychczasowych producentów szczepionek (Biontech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca) dołączyć może firma Curevac. Fot. Archiwum

Do grona dotychczasowych producentów (Biontech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca) dołączyć może firma Curevac.

EMA zapewniła, że trwające teraz postępowanie etapowe jest szybsze od normalnego, ale tak samo szczegółowe i dokładne. W praktyce oznacza to, że wyniki sprawdzane są na bieżąco, nawet jeśli serie testów nie zostały jeszcze zakończone.

Na razie nie wiadomo jednak, ile potrwa ta procedura. Wiadomo jednak, że szczepionka wywołuje produkcję przeciwciał przeciwko koronawirusowi Sars-Cov-2.

Gdy tylko uda się zebrać wystarczające dowody na skuteczność preparatu, producent będzie mógł złożyć wniosek o dopuszczenie do użytkowania w Unii Europejskiej. Eksperci z EMA wydają w tej sprawie swoją opinię. Formalnie decyzję podejmuje jednak Komisja Europejska.

Informacje o wszczęciu procedury z zadowoleniem przyjęła unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. Jak napisała, powinno to przyspieszyć dopuszczenie w UE kolejnej szczepionki.

Czytaj: dw.com

Czytaj także: URPL o komunikacie Europejskiej Agencji Leków dotyczącym szczepionki CureVac

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum