• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dziś decyzja EMA ws. dawki przypominającej dla dzieci. Skierowania od 25 stycznia?

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia24 stycznia 2022 08:00

W tym tygodniu Europejska Agencja Leków (EMA) ma podjąć decyzję w sprawie szczepień dawką przypominającą dzieci 12-17. W przypadku pozytywnej opinii jeszcze w tym tygodniu mają ruszyć szczepienia w Polsce.

Dziś decyzja EMA ws. dawki przypominającej dla dzieci. Skierowania od 25 stycznia?
Koronawirus w Polsce. Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 po raz pierwszy w Tauron Arenie Kraków Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • 24 stycznia Europejska Agencja Leków (EMA) ma zdecydować o szczepieniu przeciw COVID-19 dawką przypominającą młodzieży w wieku 16-17
  • W tym tygodniu także decyzja agencji w sprawie dzieci w przedziale 12-15 lat
  • Jak zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski, skierowania na szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci mają ruszyć 25 stycznia

Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci

W poniedziałek, 24 stycznia, zbierze się Europejska Agencja Leków (EMA). Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami agencja ma podjąć decyzję dotyczącą szczepień przeciw COVID-19 dawką przypominającą dzieci w wieku 16-17 lat.

Trzy dni później, bo w czwartek 27 czerwca agencja ma podjąć decyzje w sprawie szczepień dla dzieci wieku 12-15 lat.

Kiedy szczepienia dawką przypominającą dla dzieci?

W piątek 21 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że w przypadku pozytywnej opinii EMA szczepienia dla dzieci w Polsce wystawianie skierowań na szczepienia dla dzieci ma ruszyć już w tym tygodniu.

- Jeżeli tam będą pozytywne decyzje EMA, to my nie będziemy nawet czekali na potwierdzenie Komisji Europejskiej, tylko odpowiednio we wtorek i w piątek zaczniemy wystawiać skierowania, a wystawienie skierowania w gruncie rzeczy oznacza, że każdy z państwa może swoje dziecko zapisać na odpowiednie szczepienie - mówił w ubiegłym tygodniu na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przypomnijmy, że szczepienia dzieci ruszyły w Polsce w maju 2021 roku. Początkowo zezwolenie na przyjmowanie preparatu uzyskała młodzież 16-17 lat, a kilka tygodniu później dopuszczono do szczepień dzieci w wieku 12-15 lat.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

W momencie ogłoszenia dokładnej daty rozpoczęcia szczepień trzecią dawką przeciw COVID-19 dla dzieci, w Internetowym Koncie Pacjenta zostanie wystawione odpowiednie e -skierowanie.

Aby zarejestrować dziecko na szczepienie należy:

  • skontaktować się z konkretnym punktem szczepień (mapa punktów dostępna na gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien), lub
  • z bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: tel. 989, lub
  • wysłać SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie, lub
  • zarejestrować się przez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl (należy wówczas podać PESEL dziecka oraz numer telefonu, na który będą przysyłane powiadomienia i potwierdzenia rejestracji).
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum