Dzieci z Ukrainy objęte obowiązkiem szczepień. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP/MZ08 marca 2022 10:38

- Dzieci z Ukrainy, przebywające w Polsce dłużej niż trzy miesiące będą objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych (PSO) – poinformowało 8 marca Ministerstwo Zdrowia.

Dzieci z Ukrainy objęte obowiązkiem szczepień. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat
Sytuacja na przejściu granicznym z Ukrainą w Dorohusku Fot. PAP/Wojtek Jargiło
  • Dzieci z Ukrainy, przebywające w Polsce dłużej niż trzy miesiące będą objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych, zgodnie z programem PSO
  • Szczepienie noworodkowe przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jak i dalsze szczepienia przewidziane w PSO, są obowiązkowe dla dzieci urodzonych na terenie Polski
  • Szczepienia poekspozycyjne, które są wymagane w zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta (tężec, wścieklizna) powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza
  • Szczepienia powinny być wykonywane w podmiotach wykonujących działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)

Dzieci z Ukrainy objęte obowiązkiem szczepień. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat

Minister Zdrowia poinformował, że świadczenia związane z wykonaniem szczepień ochronnych u dzieci przebywających na terenie Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy w ramach kalendarza szczepień ochronnych (PSO na 2022 r.) powinny być wykonywane w podmiotach wykonujących działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Szczepienia mają być realizowane według poniższych zasad:

  • Osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres krótszy niż trzy miesiące mogą dobrowolnie poddać się szczepieniom ochronnym określonym w Programie Szczepień Ochronnych jako obowiązkowe dla obywateli Polski, z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach.
  • Szczepienie noworodkowe przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jak i dalsze szczepienia przewidziane w Programie Szczepień Ochronnych są obowiązkowe dla dzieci urodzonych na terenie Polski.
  • Szczepienia poekspozycyjne, które są wymagane w zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta (tężec, wścieklizna) powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.
  • Szczepienia są dokumentowane w karcie uodpornienia lub w eKarcie Szczepień, Książeczce Szczepień oraz dokumentacji medycznej.
  • O rozpoczęciu, kontynuacji lub uzupełnieniu realizacji szczepień ochronnych z PSO na 2022 r., w tym o terminach szczepień decyduje każdorazowo lekarz POZ sprawujący opiekę nad dzieckiem, zgodnie z opracowanym indywidualnym kalendarzem szczepień.
  • Osoby poniżej 19 roku życia, przebywające na terytorium Polski powyżej trzech miesięcy są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum