Dyrektor EMA: szczepionki oparte na technologii informacyjnego RNA (mRNA) nie wpływają na DNA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2021 07:00

Dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke zapewniła we wtorek (26 stycznia), że szczepionki oparte na technologii informacyjnego RNA - czyli Pfizer/BioNTech i Moderny - nie mają wpływu na DNA.

Dyrektor EMA: szczepionki oparte na technologii informacyjnego RNA (mRNA) nie wpływają na DNA
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Szczepionki RNA nie mają wpływu na DNA. Na żaden aspekt DNA - podkreśliła Cooke, odpowiadając we wtorek na pytania europosłów z Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego.

Wielu deputowanych wyrażało niezadowolenie z powodu problemów firm farmaceutycznych w wywiązywaniu się z kontraktów na dostarczanie szczepionek.

- Podzielamy tę frustrację - oznajmiła dyrektor EMA.

- To co możemy zrobić, to sprawdzić, czy da się umożliwić włączenie dodatkowych mocy produkcyjnych. Czy możemy tak usprawnić te procesy, żeby uniknąć przewidywanych opóźnień - dodała.

Odnosząc się do licznych pytań na temat rosyjskiej szczepionki Sputnik V, Cooke, podkreśliła, że przedsiębiorstwo, które ją produkuje nie złożyło wniosku o dopuszczenie do unijnego rynku.

- Jesteśmy na etapie doradztwa naukowego - wyjaśniła.

Poproszona o opinię na temat dopuszczenia szczepionek do użycia przez niektóre kraje członkowskie UE w trybie wyjątkowym - tak jak zrobiły to np. Węgry - odpowiedziała, że taka jest prerogatywa państw członkowskich.

- Podejmują one tę decyzję na podstawie oceny (...) sytuacji na swoim terytorium. EMA się w to nie angażuje - podsumowała.

Poinformowała też, że instytucja, na czele której stoi, zwróciła się do władz Izraela o udostepnienie danych dotyczących tamtejszej kampanii szczepień.

- To bardzo ciekawe obserwować, co się dzieje w Izraelu i zobaczyć, czy da się to zastosować również w Europie - zaznaczyła.

Ponad 2,6 mln osób, spośród liczącej 9 mln populacji Izraela, otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki i około 1,2 mln zaszczepiono już obiema dawkami.

Kampania szczepień przeciw Covid-19 odbywa się w Izraelu najszybciej na świecie.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum