• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dworczyk szczerze o programie szczepień przeciw Covid-19 : nie ma się co oszukiwać

Autor: oprac. KG • Źródło: RMF FM, Rynek Zdrowia03 września 2021 09:35

- Dorośli Polacy nie są przekonani do szczepień i trzeba sobie jasno powiedzieć, że tego rodzaju postawy społeczne nie zmieniają się w tydzień, miesiąc czy w kwartał - stwierdził Michał Dworczyk.

Akcji promocyjno-informacyjnych dotyczących szczepień było ich już naprawdę bardzo dużo - powiedział Michał Dworczyk. Fot. twitter.com/michaldworczyk
  • Polacy nie są przekonani do szczepień. Żeby to zmienić, potrzebna jest długotrwała akcja edukacyjna
  • - Nie ma co się oszukiwać, że nagle wymyślimy kolejną akcję promocyjną - powiedział Michał Dworczyk
  • W jego opinii w Polsce nie powinno się wprowadzać przymusu szczepień przeciw Covid-19. Dotyczy to również personelu medycznego
  • Zdaniem Dworczyka zysk z takiego działania byłby niewielki, natomiast byłaby to woda na młyn osób, które chcą wzbudzać emocje wokół szczepień

- Niestety dorośli Polacy nie są przyzwyczajeni do szczepień - powiedział Michał Dworczyk, pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień w porannym programie RMF FM w piątek (3 września).

Szczepienia przeciw grypie - jesteśmy na 20. miejscu na 21, przeciw Covid-19 nieco lepiej

Podał, że z opracowania OECD dotyczące osób dorosłych szczepiących się przeciwko grypie wynika, że ‘’na 21 krajów zajmujemy honorowe 20. miejsce’’.

- Jeśli chodzi o szczepienie przeciwko Covid-19 jesteśmy na 17. miejscu, więc trochę lepiej, ale oczywiście w końcówce. Wynika to z tego, że dorośli Polacy nie są przekonani do szczepień i trzeba sobie jasno powiedzieć, że tego rodzaju postawy społeczne nie zmieniają się w tydzień, miesiąc czy w kwartał - tu potrzebna jest długotrwała akcja edukacyjna - podkreślał Michał Dworczyk.

Sprecyzował, że jeżeli chodzi o poziom zaszczepienia dorosłej populacji naszego społeczeństwa przeciw Covid-19, to zaszczepionych jest prawie 60% dorosłych Polaków.

Czytaj też:
COVID-19. Polska z jednym z najgorszych wyników szczepień w UE

Polacy nie chcą się szczepić na COVID-19, bo nie wierzą już celebrytom? Znamy wyniki badania

- To, co najważniejsze to osoby, które są zagrożone najtrudniejszym przebiegiem Covid-19, czyli osoby powyżej 70. roku życia - tutaj mamy blisko 80% zaszczepionych. To jest niewystarczające, ale nie ma co się oszukiwać, że nagle wymyślimy kolejną akcję promocyjną, bo akcji promocyjno-informacyjnych było ich już naprawdę bardzo dużo - i że coś tu się zmieni - przyznał pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

Czy będą przymusowe szczepienia przeciw Covid-19?

- Są tylko dwie możliwości: jedna długofalowa akcja edukacyjna, ale tu nie będzie szybkich efektów, a jeśli ktoś by chciał szybki efekt, to są przymusowe szczepienia. Nie chcemy wprowadzać przymusowych szczepień - zaznaczył w rozmowie w RMF FM Michał Dworczyk.

Odpowiedział też na pytanie, czy będą obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 podkreślając, że jest to jego zdanie - jako osoby zaangażowanej w proces szczepień od miesięcy, a nie zdanie rządu.

Wskazał, że zaszczepionych jest ok. 90% zaszczepionych lekarzy, a w przypadku całego personelu medycznego zaszczepionych jest 80-90%.

- Pytanie, czego byśmy oczekiwali po tym, jakbyśmy wprowadzili przymus szczepienia. Wprowadzając przymus szczepienia nie osiągamy tak naprawdę od strony statystycznej żadnego zysku, nie ma to wpływu na procent zaszczepionej populacji de facto, natomiast wzbudzamy bardzo mocne emocje społeczne. Jest grupa, może mała, ale bardzo głośna osób, które nie chcą się szczepić. I teraz przymuszanie kogoś do tego, na pewno będzie wodą na młyn tych wszystkich osób, które chcą rozpalać emocje wokół szczepień - podsumował Michał Dworczyk.  

Prezydent też przeciwny obowiązkowi szczepień

Kilka dni wcześniej w sprawie obowiązku szczepień głos zabrał także prezydent Andrzej Duda. Za pośrednictwem Twittera, Kancelaria Prezydenta przekazała stanowisko polskiej głowy państwa. Jak się okazuje, jest on przeciwny obowiązkowi szczepień, ale jednocześnie podkreśla rolę państwa w kontekście zapewnienia każdemu obywatelowi możliwości zaszczepienia.

Czytaj: Andrzej Duda absolutnym przeciwnikiem obowiązkowych szczepień na COVID-19

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum