Dworczyk o szczepieniach: taki jest plan na najbliższe tygodnie

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2021 15:51

Jeśli producenci wywiążą się z deklarowanych dostaw, będziemy prawdopodobnie mogli zaszczepić do końca marca więcej osób, niż planowaliśmy - uważa szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk o szczepieniach: taki jest plan na najbliższe tygodnie
Szef KPRM Michał Dworczyk. Fot. PTWP/screen

- Mocno trzymamy się scenariusza, w którym chcieliśmy osiągnąć 3 mln szczepień pierwszą dawką do końca I kwartału. Na ponad 2,5 mln wykonanych szczepień mamy zaledwie 4 tys. zutylizowanych dawek, a liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych wynosi nieco ponad 2,3 tys., tj. 0,094 proc. - przekazał podczas konferencji prasowej w piątek (19 lutego) Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

NOP-y o charakterze łagodnym stanowią 84 proc., 15 proc. o charakterze poważnym i bardzo niewielki odsetek o charakterze ciężkim - podał dane dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych po podaniu szczepionek przeciwko Covid-19.

- Na tle 14 największych krajów UE Polska zajmuje od kilku dni pierwsze miejsce jeśli chodzi o liczbę podanych dawek na 100 osób w populacji, dlatego należą się wielkie podziękowania wszystkim tym, którzy na co dzień pracują w 6 tys. punktów szczepień - przekazał Dworczyk.

- To także efekt zabezpieczenia szczepionek na szczepienie drugą dawką, co umożliwiło płynność procesu, pomimo ograniczenia dostaw. W niektórych krajach trzeba było z tego powodu wstrzymywać szczepienia drugą dawką - my tego szczęśliwie uniknęliśmy - dodał.

Jak przypomniał, producenci deklarowali początkowo dostawę 14 mln dawek do końca marca, obecnie liczba ta wynosi 8 mln, zatem różnica pomiędzy deklaracjami i rzeczywistością jest bardzo duża. W efekcie seniorzy mają zmieniane terminy szczepień, problemy mają także punkty szczepień.

- Jeśli jednak producenci wywiążą się ze swoich zobowiązań i dostarczą do Polski 8 mln dawek w I kwartale, będziemy mogli zaszczepić więcej niż 3 mln osób.Mamy takie możliwości - w ostatnich dniach szczepionych jest 150-160 tys. osób dziennie - zapewnił Dworczyk.

Jaki jest plan najbliższe tygodnie?

- Do 7 marca planujemy zakończenie szczepień nauczycieli, choć to data orientacyjna, bo szkoły mogą przecież umawiać się z punktami szczepień i szpitalami węzłowymi także po tym terminie - wskazał minister.

- Od 7 marca ruszą szczepienia uzupełniające szczepionką AstraZeneca grupy 0, tj. personelu medycznego. Od 15 marca szczepieni będą przewlekle chorzy (grupa 1b). Ta grupa liczy ok. 70 tys. osób i będzie szczepiona szczepionkami Pfizera i Moderny. Od 22 marca ruszą z kolei szczepienia Astrą Zeneką służb mundurowych (grupa 1c) oraz osób w wieku 60-65 lat. Seniorzy będą mogli zapisywać się na szczepienia od początku marca przez internet, infolinię lub bezpośrednio - wyjaśnił Dworczyk.

Powodzenie tego planu zależy oczywiście od tego, czy producenci szczepionek wywiążą się ze swoich deklaracji dotyczących dostaw - dodał.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum