Dworczyk o ‘’mylnym błędzie’’ w postrzeganiu dystrybucji szczepionek

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Rynek Zdrowia   • 15 kwietnia 2021 08:35

- Jeżeli ktoś myśli, że pula szczepionek, która przylatuje albo przyjeżdża do Polski, następnego dnia trafia w całości do punktów i tam są wszyscy szczepieni tą szczepionką w ciągu jednego dnia, no to jak mawia klasyk: jest w mylnym błędzie - wskazał Michał Dworczyk

Dworczyk o ‘’mylnym błędzie’’ w postrzeganiu dystrybucji szczepionek
Dostawa szczepionek przeciw Covid-19. Fot. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych/Twitter
  • Spowolnienie akcji szczepień przeciw Covid-19 w Polsce jest spowodowane okresem świątecznym 
  • Michał Dworczyk zapewnia, że opóźnienie jest niewielkie
  • 600 tys. szczepionek w trakcie logistyki pomiędzy magazynami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych a punktami szczepień - podał pełnomocnik ds. szczepień

Pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień w czwartkowym porannym programie TVN24 odpowiadał na zarzut, że jeżeli chodzi o liczbę wykonanych szczepień, Polska jest obecnie za takimi krajami jak Hiszpania, Niemcy, Francja, Włochy.

Spowolniły nas święta wielkanocne

Michał Dworczyk zauważył, że jeżeli chodzi o tempo szczepień, wciąż jesteśmy w okolicach unijnej średniej.

- Ma na to wpływ szereg czynników jednym z czynników. Jednym z nich było pewne spowolnienie, jakim był okres świąteczny, kiedy w Polsce wszyscy skupiają się na celebracji świąt. Przez te kilka świątecznych dni punkty szczepień, czyli miejsca, do których szczepionki są dostarczane szczepiły o wiele mniej dziennie pacjentów. Teraz mimo tego, że są takie dni, gdzie jest ponad ćwierć miliona szczepień, musi trochę czasu upłynąć, żebyśmy nadgonili kraje, które takiego spowolnienia nie miały - tłumaczył.

Dodał, że te opóźnienia są niewielkie.

- Myślę, że będziemy to z czasem nadganiać, natomiast trzeba podkreślić, że celem nie jest wyścig i powiedzenie, ze byliśmy o 0,1 proc. wyżej albo niżej - zaznaczył pełnomocnik ds. szczepień.

Podał, że od 350 tys. do 460 tys. szczepionek zawsze jest w magazynie jako rezerwa na drugą dawkę szczepień przeciw Covid-19, a 600 tys. szczepionek jest w trakcie logistyki pomiędzy magazynami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych a punktami szczepień.

- Ta logistyka wprawdzie trwa krótko, bo robią ją profesjonalne, wyspecjalizowane w tym firmy farmaceutyczne, ale ona też zabiera czas. Jeżeli ktoś myśli, że pula szczepionek, która przylatuje albo przyjeżdża do Polski następnego dnia trafia w całości do punktów i tam są wszyscy szczepieni tą szczepionką w ciągu jednego dnia, no to jak mawia klasyk: jest w mylnym błędzie - wskazał Dworczyk.

Podsumował, że ‘’na to potrzeba czasu i tego się nie przyśpieszy’’, choćby dlatego, że punkty szczepień mają na konkretne dni umówionych pacjentów, w punktach pracuje odpowiednia określona liczba pielęgniarek, lekarze, ratowników medycznych i nie byliby w stanie całej tej dostawy zużyć.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum