Dworczyk: lista chorób uprawniających do wcześniejszego szczepienia będzie w rozporządzeniu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2021 14:05

Lista chorób uprawniających do wcześniejszego zaszczepienia się przeciw COVID-19 będzie zawarta w rozporządzeniu, które obecnie jest jeszcze konsultowane - poinformował w środę (20 stycznia) szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk: lista chorób uprawniających do wcześniejszego szczepienia będzie w rozporządzeniu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O listę chorób przewlekłych, które będą uprawniały do wcześniejszego szczepienia się w ramach grupy 1, Dworczyk został zapytany w środę na konferencji prasowej.

- Tę listę będzie można znaleźć w tzw. rozporządzeniu epidemicznym, w którym są wymienione m.in. etapy szczepień i osoby, które w każdym z tych etapów się znajdują - odpowiedział. Zaznaczył, że nowelizacja rozporządzenia jest jeszcze konsultowana. Dodał też, że dopóki rozporządzenie nie jest przyjęte, są możliwe "drobne korekty".

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, dodał, że lista jest "poważna", a po dokładnej jej analizie okazało się, że prawie 3/4 społeczeństwa powyżej 30. roku życia powinna być szczepiona w pierwszej kolejności.

Jak mówił Dworczyk w środę, etap 1 szczepień zostanie podzielony; w części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60. roku życia, w części 1B - osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a w części 1C - nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

Monika Zdziera (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum