Dworczyk: korygujemy błąd w planie szczepień, po seniorach - osoby przewlekle chore

Autor: PAP, JW/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2021 11:49

Będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień - etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części; w etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b - przewlekle chorzy, w etapie 1c - przedstawiciele służb państwowych - poinformował w środę (20 stycznia) szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk: korygujemy błąd w planie szczepień, po seniorach - osoby przewlekle chore
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
  • Szef KPRM Michał Dworczyk: - W etapie 1 najpierw zaszczepieni zostaną seniorzy pow. 60. r.ż., potem przewlekle chorzy, a na końcu - przedstawiciele służb państwowych 
  • Szef KPRM: - Nie będzie opóźnień w szczepieniach grupy 1, czyli seniorów 70+. Rozpoczynają się 25 stycznia
  • Prof. Andrzej Horban: w grupie 1 znajdą się dodatkowo wentylowani mechanicznie w domu, osoby dializowane, po przeszczepach oraz aktywnie leczeni chorzy na nowotwory

Szef Kancelarii Premiera przyznał na środowej konferencji prasowej, że w ostatnim czasie do resortu zdrowia i KPRM wpłynęło szereg uwag i wniosków dotyczących ustalonej kolejności szczepień, m.in. ze strony Rady ds. Medycznych przy Premierze Mateuszu Morawieckim. - Szczególnie dużo takich wniosków dotyczyło preferencyjnego i właściwego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe - dodał Dworczyk.

Jak mówił, w każdym procesie decyzyjnym mogą pojawić się błędy, które trzeba skorygować. - I dzisiaj korygujemy ten nasz błąd i przedstawiamy zweryfikowany i skorygowany etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19. Dokonaliśmy, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej (...), podziału etapu pierwszego na trzy części - poinformował szef KPRM.

Plan szczepień po korekcie

Według niego w części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60 roku życia, w części 1B - osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a w części 1C - nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

Dworczyk zapowiedział, że wkrótce zmienione zostanie rozporządzenie dotyczące szczepień przeciwko COVID-19.

Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia, niż to wynika z wieku, dla osób, które posiadają pewne schorzenia. Osoby takie muszą się zgłosić do swego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zabieg wcześniej.

Dworczyk poinformował ponadto, że w pomoc przy rejestracji seniorów włączy się Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Polityk zaapelował też do seniorów, by w większym niż dotychczas zakresie korzystali z infolinii dedykowanej programowi szczepień. - Ten sposób jest bardziej bezpieczny i prostszy do rejestracji - podkreślił szef KPRM.

22 stycznia ruszają szczepienia osób 70+

- Nie będzie opóźnień w szczepieniach grupy 1, czyli seniorów 70+. Rozpoczynają się one 25 stycznia, nic się tu nie zmienia. Chętnych na przyjęcie szczepionki covidowej w grupie wiekowej 80+ jest ponad 700 tys. osób - powiedział także Michał Dworczyk na konferencji prasowej.

- Do dziś zarejestrowało się ponad 669 tys. seniorów 80+. Jeżeli dodalibyśmy seniorów 80+ z DPS, którzy już są szczepieni, to mamy grupę ponad 700 tys. To wszystko po pięciu dniach od uruchomienia rejestracji - powiedział Dworczyk.

Dworczyk zapewnił, że osoby, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki, mają gwarancję drugiej, bo "bezpieczeństwo w Narodowym Programie Szczepień jest nadrzędne". - Cały czas kontrolujemy proces i jeżeli producenci będą się wywiązywać z harmonogramów dostaw, powinien on być niezaburzony - podsumował. Podkreślił przy tym, że pacjenci po pierwszej dawce mają "w najlepszym razie" jedynie 50 proc. odporności, Zaapelował do nich, aby nadal przestrzegali wszelkich obostrzeń.

- W piątek 22 stycznia o godz. 6 rano rusza system rejestracji na szczepienie i infolinia dla seniorów powyżej 70. roku życia - poinformował szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Szczepionki kolejnych producentów mają przyspieszyć program

Na konferencji Dworczyk powiedział też, że wolnych terminów szczepień, które zostaną zrealizowane do końca I kwartału "nie jest tak dużo jak byśmy chcieli".

- To jest związane z ograniczonym dostępem do szczepionek, które pozyskujemy w ramach umowy unijnej, która powoduje, że do wszystkich krajów wspólnoty szczepionki są dostarczane proporcjonalnie w podobnym czasie - stwierdził.

Wyraził nadzieję, że jeszcze w pierwszym kwartale zostaną zarejestrowane szczepionki od kolejnych producentów. - Wtedy tych terminów będzie więcej - zaznaczył. - Prosimy o zrozumienie tego, że nie we wszystkich częściach Polski i nie dla wszystkich zainteresowanych seniorów tych terminów będzie dostatecznie dużo - powiedział Dworczyk.

W grupie 1 znajdą się dodatkowo...

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban podkreślił na konferencji, że osoby starsze są najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem Covid-19. Mówił, że prawie 20 proc. chorych powyżej 80. roku życia umiera, w przedziale wiekowych 70-80 lat śmierć ponosi 15 proc. zakażonych, a w grupie 60-70 lat - 7,1 proc.

- W sumie razem mamy narażonych osób na tak ciężki przebieg choroby około 9,5 mln. W związku z tym Rada Medyczna cały czas podtrzymuje swoją opinię, że przede wszystkim należy szczepić te osoby (starsze). Im ktoś starszy, tym szybciej powinien być szczepiony, ponieważ od razu mamy efekt w postaci ochrony życia - mówił Horban.

Dodał, że długiej dyskusji Rada Medyczna zdecydowała się zaproponować dodanie do grupy pierwszej szczepień niewielkiej liczby osób, które są poniżej 60. roku życia, ale mają choroby, które będą powodowały, że przebieg zakażenia Covid-19 będzie bardzo ciężki.

Horban wyjaśnił, że chodzi o chore osoby, które są wentylowane mechanicznie w domu. - Jest to grupa 8 tys. osób, ci ludzie, jeżeli zakażą się, to właściwie w stu procentach umrą - powiedział.

Dodał, że to do grupy pierwszej mają zostać dodane też osoby po przeszczepach, osoby dializowane oraz osoby chore na nowotwory, "zwłaszcza takie, które są aktywnie leczone".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum