• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dwie dawki szczepionek Pfizer i AstraZeneca skuteczne przeciwko indyjskiej mutacji koronawirusa

Autor: IB • Źródło: PAP24 maja 2021 08:00

Przyjęcie dwóch dawek szczepionki firmy Pfizer lub firmy AstraZeneca chroni także przed indyjską mutacją koronawirusa - wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii.

Dwie dawki szczepionek Pfizer i AstraZeneca skuteczne przeciwko indyjskiej mutacji koronawirusa
Wyniki badań opublikowano w niedzielę Fot. Shutterstock
  • Szczepionka Pfizer/BioNTech po dwóch tygodniach od podania drugiej dawki zmniejszała liczbę symptomatycznych zakażeń indyjskim wariantem o 88 proc., podczas gdy w przypadku wariantu brytyjskiego - o 93 proc.
  • Po podaniu dwóch dawek szczepionki AstraZeneki było to odpowiednio 60 proc. i 66 proc.
  • Po podaniu jednej dawki obie szczepionki po trzech tygodniach dają tylko 33 proc. ochrony w przypadku mutacji indyjskiej, podczas gdy w przypadku mutacji brytyjskiej - 50 proc.

Wyniki badań opublikowano w niedzielę.

Okazało się, że po jednej dawce tych szczepionek poziom ochrony jest wyraźnie niższy. Ponadto i po jednej, i po obu dawkach stopień ochrony jest w przypadku wariantu indyjskiego mniejszy niż w przypadku wariantu brytyjskiego, który dominuje w Wielkiej Brytanii.

Jak wypadło porównanie?

Jak poinformowała rządowa agencja Public Health England (PHE), szczepionka Pfizer/BioNTech po dwóch tygodniach od podania drugiej dawki zmniejszała liczbę symptomatycznych zakażeń indyjskim wariantem o 88 proc., podczas gdy w przypadku wariantu brytyjskiego o 93 proc.

Po podaniu dwóch dawek szczepionki AstraZeneki było to odpowiednio 60 proc. i 66 proc. Jak wyjaśniła PHE, niższe wskaźniki dla szczepionki AstraZeneca wynikają z faktu, że maksymalną skuteczność oferuje ona po dłuższym okresie niż dwa tygodnie.

Po podaniu jednej dawki obie szczepionki po trzech tygodniach dają tylko 33 proc. ochrony, podczas gdy w przypadku brytyjskiego wariantu - 50 proc. W Wielkiej Brytanii stosowane są także szczepionki firmy Moderna, ale jako że zaczęto ich podawanie dopiero w kwietniu, nie zostały one uwzględnione w tych badaniach.

Krótszy czas między dawkami

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock powiedział w niedzielę, że wyniki tych badań zwiększają jego pewność, że 21 czerwca będzie można znieść pozostałe restrykcje w Anglii, tak jak jest to planowane. W związku z rosnącą liczbą przypadków brytyjskiego wariantu, w mijającym tygodniu brytyjski rząd zdecydował, że na obszarach zidentyfikowanych jako ogniska indyjskiego wariantu okres pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki skrócony zostanie z 12 do ośmiu tygodni.

Tymczasem w niedzielę brytyjski rząd poinformował, że łączna liczba szczepionek podanych w całym kraju przekroczyła już 60 mln. Do soboty włącznie podano ich prawie 60,6 mln, z czego ponad 37,9 mln to pierwsze dawki, a ponad 22,6 mln - drugie dawki. W sobotę łącznie pierwszą i drugą dawką zaszczepiono ponad 762 tys. osób, co jest drugim najwyższym bilansem od początku szczepień.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum