Dr Sutkowski: powinniśmy ustawić się w kolejce po trzecią dawkę szczepionki

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sygnały Dnia, Rynek Zdrowia24 grudnia 2021 10:05

Dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych, przestrzega przed wariantem omikron. - Jeśli wariant omikron trafi na osobę, która jest niezaszczepiona, albo źle zaszczepiona, to będziemy mieli niesamowicie dużo hospitalizacji - powiedział na antenie "Sygnałów Dnia".

Dr Sutkowski: powinniśmy ustawić się w kolejce po trzecią dawkę szczepionki
Zdaniem dra Sutkowskiego należy jak najszybciej przyjąć trzecią dawkę. Fot AdobeStock
  • Dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w rozmowie w "Sygnałach Dniach" odniósł się do doniesień na temat wariantu omikron koronawirusa
  • - Imperium omikron kontratakuje i co tu dużo mówić, będzie efekt masy - zaznaczył lekarz
  • Przy okazji zaznaczył, że w grupach najbardziej narażonych na powikłania, wciąż jest niski odsetek zaczepionych
  • - Powinniśmy ustawić się w kolejce nie po karpia wigilijnego, tylko po trzecią dawkę szczepionki - zachęcał ekspert

Czytaj: Świąteczne spotkania w dobie pandemii. Wiele państw Europy wprowadziło obostrzenia i regulacje

OZŚWM ostrzega: 9 tys. pacjentów korzystających z respiratorów w domach może trafić do szpitali

"Imperium omikron kontratakuje"

W wigilijny poranek gościem programu "Sygnały Dnia" Programu 1 Polskiego Radia był dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Przede wszystkim odniósł się do najnowszych doniesień związanych z mutacją omikron. Dotychczas w Polsce potwierdzono 15 przypadków.

-  Imperium omikron kontratakuje i, co tu dużo mówić, będzie efekt masy. Nawet jeśli rzeczywiście - bo są badania - objawy zakażenia wariantem omikron są łagodniejsze, to w związku z ogromną ekspansywnością tego wirusa, dotrze on do takich miejsc i obszarów, czyli po prostu do osób wrażliwych, do których inne warianty dotychczas nie docierały - podkreślił ekspert.

Co ważne, zdaniem dra Sutkowskiego, omikron może być niebezpieczny szczególnie dla osób niezaszczepionych albo tych, którzy jeszcze nie przyjęli trzeciej dawki.

- Jeśli trafi to na osobę, która jest niezaszczepiona, albo źle zaszczepiona - czyli np. tylko dwiema dawkami - i nie powtórzyła dawki trzeciej, mamy niewątpliwie efekt braku dawki trzeciej, to będziemy mieli niesamowicie dużo hospitalizacji i dużo zgonów - dodał.

Sprawdź: Specjalista nie ma wątpliwości: dzisiaj decyzja o twardym lockdownie byłaby przedwczesna

Przełom w leczeniu raka jajnika. Ekspertki apelują: domagajcie się badania molekularnego

"Odporne osoby to te, które przyjęły trzecią dawkę"

Choć pojawiają się informacje na temat wariantu omikron, że przebieg zakażenia w jego przypadku jest znacznie łagodniejszy od delty, to jednak nie można stracić czujności.

Jak zaznaczył ekspert w "Sygnałach Dnia", nie należy porównywać statystyk zakażeń polskich czy np. brytyjskich lub hiszpańskich.

- W grupach osób 75, 80 plus, czyli grupach najbardziej narażonych na powikłania po zakażeniu i zgon, mamy ponad 25 proc. osób niezaszczepionych, a Europa jest w 95-97 proc. zaszczepiona w tych grupach. To są niebezpieczeństwa, o których musimy pamiętać - wyjaśnił dr Sutkowski.

Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych przypomniał, że nie wszystkie szczepienia dają stuprocentowej ochrony. Najważniejszym elementem w związku z tym jest oddzielenie osoby odpornej na koronawirusa od tych wrażliwych na tego wirusa.

- W sumie mamy około 14 mln osób, które niewątpliwie są odporne i około 24 mln osób, które nie są odporne. [...]  Powinniśmy ustawić się w kolejce nie po karpia wigilijnego, tylko po trzecią dawkę szczepionki - wyliczył i zaapelował ekspert.

Zobacz też: Opieka w przychodni jak w pilotażu POZ Plus? Taki standard to marzenie pacjenta

Zaliczenie na studiach za walkę z COVID-19. MZ nowelizuje standardy kształcenia

Spór o uprawnienia lekarzy cudzoziemców rozstrzygnie Sąd Najwyższy. Wyrok 29 grudnia

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum