Dr Cessak o trzeciej dawce szczepionki przeciw COVID-19. Wiemy, jakie są przeciwwskazania

Autor: KM • Źródło: TVN24, Rynek Zdrowia29 października 2021 21:00

Przeciwwskazania do szczepienia trzecią dawką są takie same jak przy szczepieniach podstawowych - poinformował w "Faktach po faktach" dr n. o zdr. Grzegorz Cessak, członek rady zarządzającej Europejskiej Agencji Leków i prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Dr Cessak o trzeciej dawce szczepionki przeciw COVID-19. Wiemy, jakie są przeciwwskazania
Przeciwwskazania do przyjęcia trzeciej dawki są takie same, jak w przypadku wcześniejszych dawek. Fot. siekierski.photo / Shutterstock.com
  • W czwartkowym wydaniu programu "Fakty po faktach" w TVN24 dr Grzegorz Cessak odniósł się do kwestii przeciwwskazań do przyjęcia trzeciej dawki lub dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19
  • Poinformował, że w przypadku trzeciej dawki przyjęcie jej możliwe jest po 28 dniach. Jeżeli jest traktowana jako booster - po 6 miesiącach, kiedy zauważalny jest spadek przeciwciał
  • Przeciwwskazania do przyjęcia trzeciej dawki lub boostera są takie same jak w przypadku pierwszej i drugiej dawki

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 już po 28 dniach

Dr Grzegorz Cessak przypomniał, że pojawiły się dwie rekomendacje Europejskiej Agencji Leków dotyczące szczepionek mRNA w zakresie dawki uzupełniającej podstawowe szczepienie i dawki przypominającej. Wskazał, że dodatkowa, trzecia dawka przyjmowana po 28 dniach „zamyka podstawowe szczepienie” i jest skierowana „do osób immunoniekompetentnych, z obniżoną odpornością, dla których szczepienia są wskazane”.

Z kolei w przypadku dawki przypominającej, tak zwanego boostera, interwał jest sześciomiesięczny. - Widzimy ten spadek przeciwciał w dynamice od 6 do 8 miesięcy po podaniu ostatniej szczepionki czyli tego podstawowego szczepienia – mówił Cessak. - Tutaj jest rekomendacja [by tę dawkę przyjęły] przede wszystkim osoby, które wykonują zawód medyczny, które są najbardziej narażone: one muszą podjąć wysiłek szczepienia się trzecią dawką – kontynuował. Dodał, że ta dawka jest rekomendowana także nauczycielom i wielu innym zawodom, których przedstawiciele mają większy kontakt z ludźmi.

- Także większej populacji rekomendowane jest już po sześciu miesiącach podanie trzeciej dawki – zauważył dr Cessak i nadmienił, że od 2 listopada, zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków, dodatkową dawkę będą mogły przyjąć wszystkie osoby powyżej 18. roku życia.

Czytaj więcej: Są wytyczne MZ ws. trzeciej dawki. 2 listopada ruszą skierowania dla wszystkich 

Johnson&Johnson także w połączeniu ze szczepionkami mRNA

Dr Cessak zaznaczył, że istnieje rekomendacja również w sprawie jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson. – Po szczepionkach wektorowych jest możliwość podania szczepionki mRNA, czyli jest to podanie innej szczepionki, niż została podana pierwotnie – mówił.

- Cały czas czekamy na wyniki badań i złożenie oficjalnego wniosku do Europejskiej Agencji Leków o rozpatrzenie szczepionek wektorowych – poinformował specjalista, dodając, że trwają dyskusje z Europejską Agencją Leków a producentami szczepionek.

- Spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach producenci przedłożą także wyniki badań boosterów dla szczepionek wektorowych. Wiemy o tym, że w FDA, czyli amerykańskiej agencji, firma Janssen złożyła taki wniosek i w trybie awaryjnym został on zatwierdzony – poinformował Grzegorz Cessak.

Przeciwwskazania do przyjęcia boostera

- Przeciwwskazania są takie same jak przy szczepieniach podstawowych: to jest oczywiście nadwrażliwość na jakikolwiek składnik szczepionki i wszystkie inne zalecenia, które są dotychczas podtrzymane w ulotce dla pacjenta, w charakterystyce produktu leczniczego – wskazał dr Cessak.

Zobacz też: Już 505 tys. osób jest po dawce przypominającej. W pełni zaszczepionych jest prawie 20 mln osób

Szczepienie dzieci przeciw COVID-19. Dr Cessak alarmuje: "Wzrost zachorowań w najbliższych tygodniach"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum