Dolny Śląsk: tu również trwają szczepienia personelu medycznegoi przeciwko COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2020 08:32

Dolny Śląsk: tu również trwają szczepienia personelu medycznegoi przeciwko COVID-19
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego Urszula Małecka powiedział PAP, że transport ze szczepionkami dotarł już do tej lecznicy. - Szczepienia rozpoczęły się w niedzielę po godzinie 15. Szczepionkę otrzymało 15 osób - powiedziała Małecka.

Pierwszą szczepionkę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego otrzymał prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego.

W niedzielę (27 grudnia)  szczepionki dotarły też do Uniwersyteckiego Szpital Klinicznego (USK) we Wrocławia. Monika Kowalska, rzeczniczka USK, powiedziała PAP, że do USK trafiło 450 szczepionek, a pierwszą dawkę w niedzielę przyjęło 50 osób. Jako pierwsi szczepionkę w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym mieli otrzymać: rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowski, dyrektor USK Piotr Pobrotyn, jego zastępcy oraz szefowie poszczególnych klinik.

- W ramach pierwszej dostawy, która rozpoczęła się w niedzielę rano otrzymaliśmy 450 dawek szczepionki. Okres przydatności preparatu, po rozmrożeniu, wynosi pięć dni, mamy więc czas do czwartku, aby podać go kolejnym 400 osobom - powiedziała Barbara Korzeniowska, wicedyrektor ds. lecznictwa otwartego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Do tej pory w USK zainteresowanie szczepieniami wyraziło 2,5 tysiąca pracowników etatowych placówki, tj. 65 procent załogi oraz dziesięć tysięcy osób z zewnątrz, czyli innych szpitali, przychodni, aptek, jak również pracownicy i studenci Uniwersytetu Medycznego.

- Mamy dużo zgłoszeń od personelu medycznego, zwłaszcza z tych oddziałów, na które przyjmowani są pacjenci zarażeni wirusem SARS-CoV-2. Ci pracownicy mają świadomość, jak ważne są szczepienia, bo na co dzień widzą chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19, którzy walczą o oddech pod respiratorami i czasem tę walkę przegrywają, ponieważ medycyna okazuje się bezradna - skomentował Piotr Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Na Dolnym Śląsk w niedzielę szczepionki otrzymały: Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej Jelenia Góra, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy oraz Specjalistyczny Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum