Dolnośląskie: nie szczepią dzieci - sprawy trafiają do sądu

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2015 12:55

W ub.r. dolnośląski sanepid prowadził 400 spraw przeciwko rodzicom, którzy nie poddali swoich dzieci obowiązkowym szczepieniom. Na razie sześć z nich zakończyło się w sądzie. Pozostałe są w trakcie rozpatrywania.

 Dolnośląskie: nie szczepią dzieci - sprawy trafiają do sądu
Fot. Archiwum

Magdalena Mieszkowska z dolnośląskiego sanepidu przypomina, że szczepienia obowiązkowe zalecone są do zastosowania przez ministra zdrowia na podstawie sytuacji epidemiologicznej w Europie i na świecie. Są bezpłatne, aby uniknąć sytuacji, w których dzieci mogłyby zapaść na choroby zagrażające ich zdrowiu i życiu - informuje tvn24.pl

Mieszkowska dodaje, że sanepid może wkroczyć na drogę sądową, by wymusić na rodzicach zaszczepienie dziecka. Informacje o dzieciach, które nie zostały zaszczepione, stacje sanitarno-epidemiologiczne otrzymują od punktów szczepień. Najpierw sanepid wysyła upomnienia z wyznaczonymi terminami, następnie naliczana jest kara finansowa.

Jeśli to nie przekona opiekunów, naliczana jest kolejna kara. Grzywny się sumują i mogą być naliczane nawet kilkukrotnie. Jeśli sprawy nie da się załatwić polubownie, trafia do sądu. Wyrok ma przesądzić o tym, czy dziecko będzie zaszczepione czy nie.

Więcej: http://www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum