×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dodatkowych milionów szczepionek od AstraZeneca Unia Europejska nie chce

Autor: PW • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia22 kwietnia 2021 15:25

Na decyzji Komisji Europejskiej zapewne zaważyło wcześniejsze niewywiązywanie się AstraZeneca z dostaw szczepionek przeciw Covid-19.

Dodatkowych milionów szczepionek od AstraZeneca Unia Europejska nie chce
Unia Europejska nie kupi dodatkowych szczepionek od AstraZeneca. Fot. Shutterstock
  • Komisja Europejska oświadczyła, że nie skorzysta z opcji zakupu 100 mln dodatkowych dawek szczepionki przeciwko Covid-19 AstraZeneca
  • KE jak dotąd nie podjęła decyzji o pozwaniu firmy AstraZeneca w związku z niewywiązywaniem się z podpisanych umów dostaw 
  • Szefowa Komisji Europejskiej wskazała, że firmy Pfizer i BioNTech honorują swoje zobowiązania - w odróżnieniu od AstraZeneki

Możliwość dodatkowego zakupu była przewidziana w umowie, w ramach której nabyto 300 mln dawek preparatu.

Rzecznik KE Stefan De Keersmaecker powiedział na konferencji prasowej, że termin na skorzystanie z opcji już upłynął, a Unia Europejska nie planowała skorzystać z możliwości dodatkowego zakupu.

KE zamówiła od AstraZeneki 300 milionów dawek w ramach umowy obejmującej 400 milionów dawek, z czego 100 milionów było opcjonalne.

Unia zastanawia się czy pozwie AstraZeneca

Rzecznik powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, by odpowiedzieć na pytanie, czy KE skorzysta z opcji zakupu dodatkowych szczepionek od koncernu Johnson&Johnson. W ramach umowy z Johnson&Johnson KE zamówiła już 200 mln dawek i ma możliwość kupienia kolejnych 200 mln.

De Keersmaecker zaznaczył też, że KE jak dotąd nie podjęła decyzji o pozwaniu firmy AstraZeneca w związku z niewywiązywaniem się jej z podpisanych umów. Dodał, że taka decyzja zostanie podjęta w porozumieniu z państwami członkowskimi UE.

Według dyplomatów, na których powołuje się agencja Reutera, Niemcy i Francja poprosiły o więcej czasu na analizę decyzji, czy pozwać AstraZenekę.

17 kwietnia pojawiły się medialne informacje, że Unia Europejska nawet nie odnowi kontraktu na dostawy szczepionek AstraZeneca na 2022 rok.

- Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta, ale jest to bardzo prawdopodobne - powiedziała wówczas Agnes Pannier-Runacher, francuska minister przemysłu. - Nie rozpoczęliśmy rozmów z koncernami Johnson & Johnson i AstraZeneca na temat nowego kontraktu, podczas gdy zaczęliśmy już rozmowy z Pfizerem/BioNTech i Moderną - dodała minister.

AstraZeneca na cenzurowanym

Wyjaśniła, że Unia dysponuje już szczepionkami, które są bardzo skuteczne i mają niewiele skutków ubocznych, a "jeśli wszystko pójdzie dobrze", wkrótce pojawią się na unijnym rynku nowe szczepionki koncernów Novavax i Sanofi.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w ubiegłym tygodniu, że wiarygodnym partnerem UE okazały się firmy Pfizer i BioNTech, które "honorują swoje zobowiązania", w odróżnieniu od AstraZeneki.

Pod koniec marca von der Leyen w wywiadzie dla dzienników niemieckiego koncernu medialnego Funke zwróciła się do koncernu AstraZeneca z takim komunikatem: "Najpierw wywiązujesz się ze swoich zobowiązań wobec UE, potem eksportujesz do innych krajów".

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum