• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Do marca wszyscy medycy powinni być wyszczepieni. "Minister nie daje nam narzędzi"

Autor: oprac. JKB • Źródło: TOK FM, Rynek Zdrowia20 stycznia 2022 14:12

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Zdrowia, do marca wszyscy pracownicy ochrony zdrowia powinni być zaszczepieni. Jednak wciąż w wielu miejscach panuje prawdziwy chaos, natomiast dyrektorzy placówek przypominają, że niewiele mogą zrobić bez odpowiednich narzędzi.

Do marca wszyscy medycy powinni być wyszczepieni. "Minister nie daje nam narzędzi"
Do marca powinni być zaszczepieni wszyscy medycy. Fot. AdobeStock
  • Jak ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski, od 1 marca będzie obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla lekarzy, pielęgniarek, studentów medycyny, farmaceutów oraz innych pracowników ochrony zdrowia
  • W rozmowie z TOK FM przedstawiciele lubelskich placówek powiedzieli wprost, że nie są w stanie zweryfikować szczepień wśród pracowników, a przy tym nie mają możliwości ewentualnego stosowania konsekwencji wobec niezaszczepionych
  • Jednym z kroków podejmowanych przez dyrektorów lubelskich szpitali jest m.in. porada prawna, aby mieć jasność czy można stosować sankcje wobec niezaszczepionych

Szczepienia pracowników ochrony zdrowia w rozsypce

TOK FM skierował pytania do przedstawicieli lubelskich szpitali, aby dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja związana z obowiązkiem szczepień medyków. Okazuje się, że sprawa wcale nie jest prosta – wielu rozmówców powiedziała wprost, że brakuje im odpowiednich narzędzi do weryfikacji owych szczepień.

Jak powiedział radiu prof. Lech Panasiuk dyrektor Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, wysłał do swoich pracowników wiadomości mailowe, by dowiedzieć się czy do 1 marca uda się wszystkim spełnić rzeczony obowiązek – zaznaczył przy tym, że to jedyna rzez, którą może w obecnej chwili zrobić.

- To jest chora sytuacja. Minister nie daje nam narzędzi w tej sprawie. Można takie osoby przesunąć do innych prac, gdzie nie będą mieć kontaktu z pacjentem. Ale załóżmy, że mam takiego fizjoterapeutę. I co? Gdzie go przesunę? Przecież kontakt z pacjentem to jego praca – powiedział TOK FM prof. Panasiuk.

Podobna informacja o obowiązku szczepień została przesłana również pracownikom Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym – jak podnosi TOK FM – dyrekcja oczekuje na opinię od prawnika. Pomoc prawna jest konieczna po to, aby mieć pewność czy można stosować sankcje wobec osób niespełniających obowiązku szczepienia.

Wysokie zaszczepienie wśród studentów medycyny

Na razie nie ma szczegółowych informacji ze Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie – wspomina TOK FM. Jednak, co ważne, wysoki wskaźnik szczepień odnotowano na Uniwersytecie Medycznym.

- Liczba wyszczepień wśród naszych studentów jest jedną z najwyższych w Polsce. Uniwersytet Medyczny w Lublinie znajduje się na ósmym miejscu wśród wszystkich uczelni wyższych w kraju. 80 procent studentów naszej uczelni jest zaszczepionych – podał TOK FM rzecznik UM Wojciech Brakowiecki.

W dalszej rozmowie rzecznik zaznaczył, że wciąż nie ma narzędzi prawnych umożliwiających sprawdzenie zaświadczeń o szczepieniach.

Ustawa o weryfikacji covidowej

Przypomnijmy, 11 stycznia sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej.

Poselski projekt ustawy złożyła w Sejmie grupa posłów PiS. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum