Do końca 2028 roku przeciwko wirusowi HPV ma być zaszczepionych około 60 proc. młodzieży

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP22 lutego 2022 06:41

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dalekosiężne plany dotyczące szczepień przeciwko HPV. Wynika z nich, że do końca 2028 roku zaszczepionych zostanie przynajmniej 60 proc. nastolatków w wieku dojrzewania.

Do końca 2028 roku przeciwko wirusowi HPV ma być zaszczepionych około 60 proc. młodzieży
Szczepienia przeciw HPV będą przeznaczone dla młodzieży. Fot. AdobeStock
  • Szczepienia przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) są zalecane, ale nie są one obowiązkowe
  • Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi dla PAP wyjaśnił, że po zmianie przepisów resort będzie mógł zakupić szczepionki nie tylko obowiązkowe
  • - W pierwszej kolejności planowane jest rozpoczęcie procesu szczepień przeciw HPV u dziewcząt w wieku dojrzewania, a od 2026 roku także chłopców w wieku dojrzewania - podało MZ

Szczepienia przeciw HPV nieobowiązkowe w Polsce

HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory, np. raka szyjki macicy, raka jamy ustnej i gardła.

W Polsce szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) są zalecane, nie są obowiązkowe.

Resort wskazał w wyjaśnieniach dla PAP, że przepisy umożliwiające ministrowi zdrowia sfinansowanie zakupu szczepionek i rozpoczęcie procesu szczepień przeciw HPV są obecnie procedowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt jest po konsultacjach i opiniowaniu.

Aktualnie obowiązujący przepis umożliwia resortowi zakup szczepionek wyłącznie na potrzeby szczepień obowiązkowych. Po zmianach możliwość taka zaistnieje również dla innych szczepień, względem których nie jest nałożony obowiązek administracyjny, a których przeprowadzenie jest zalecane.

Szczepienia nastolatków w najbliższych latach

- Szczepienia będą realizowane zgodnie z NSO (Narodową Strategią Onkologiczna - PAP). W pierwszej kolejności planowane jest rozpoczęcie procesu szczepień przeciw HPV u dziewcząt w wieku dojrzewania, a od 2026 r. także chłopców w wieku dojrzewania - podało MZ.

- Planowany rezultat to zaszczepienie do końca 2028 roku przynajmniej 60 proc. dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania - poinformował resort.

Od kilkunastu lat istnieje możliwość szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego - HPV (ang. human papillomavirus). Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV: szczepionka 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

Szczepionki te są skuteczne, bezpieczne i dobrze tolerowane. Przykładem ich skuteczności jest Anglia, gdzie dzięki powszechnym szczepieniom przeciw HPV, udało się zmniejszyć liczbę przypadków raka szyjki macicy o blisko 90 proc. w zaszczepionej kohorcie (dokładnie o 87 proc.). W listopadzie 2021 r. publikację na ten temat zamieściło czasopismo "Lancet". 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum