×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Do Polski w poniedziałek ma trafić ok. 870 tys. dawek szczepionki Pfizer

Autorzy: PAP; JJ • Źródło: Rynek Zdrowia17 kwietnia 2021 13:10

Około 870 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer trafi w poniedziałek do Polski - poinformował w sobotę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Do Polski w poniedziałek ma trafić ok. 870 tys. dawek szczepionki Pfizer
W poniedziałek przyjedzie do Polski 870 tys. szczepionek Pfizer. Fot. Shutterstock
  • W sobotę do Polski przyjechało 204 tys dawek szczepionki firmy Moderna
  • W poniedziałek firma Pfizer dostarczy 870 tys. dawek swojego preparatu
  • Przyspieszone dostawy szczepionek umożliwią uruchamianie coraz większej liczby punktów szczepień

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia ub.r. Na razie prowadzone są one preparatami firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna. Polscy pacjenci otrzymują dwudawkowe preparaty przeciw COVID-19 produkowane przez firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca.

Od czwartku możliwe jest także szczepienie nowym preparatem - jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson. Preparat ten jest stosowany m.in. u osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktów szczepień.

Dostawy przyspieszają

W sobotę do Polski trafiło 204 tys. dawek szczepionki firmy Moderna. W poniedziałek natomiast ma przyjechać kolejna duża dostawa szczepionki firmy Pfizer.

- Około 870 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer trafi w poniedziałek do Polski - poinformował w sobotę Kuczmierowski.

Jeszcze w czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował na swoim profilu na FB. że łącznie do czerwca samej szczepionki Pfizer Polska ma otrzymać około 4 200 000 dawek.

Poinformował również, że wkrótce ma być znany harmonogram tygodniowych dostaw. - To wspaniała wiadomość dla naszego Narodowego Programu Szczepień, który właśnie przyspieszył! - napisał na FB premier.

Szczepienia dla wszystkich coraz bardziej realne

Jeśli firmy dostarczające szczepionki będą wywiązywać się z dostaw preparatu i zrealizują też zapowiedzi o ich zwiększeniu realne jest w niedalekiej perspektywie uwolnienie szczepień, dla wszystkich chętnych niezależnie od wieku.

Taką sytuację zapowiadał w czwartek minister Machał Dworczyk na konferencji prasowej, który mówił: Na horyzoncie widać już moment, w którym szczepienia zostaną całkowicie uwolnione. Dzielą nas od tego dosłownie tygodnie a nie miesiące...

W aptekach, zakładach pracy, punktach drive thru

Przypomnijmy, że od poniedziałku ma ruszyć pilotaż masowych punktów szczepień.  Pod koniec maja duzi pracodawcy będą mogli szczepić swoich pracowników (szczegóły realizacji takich szczepień mają być podane do publicznej informacji pod koniec kwietnia)

Także już ponad tysiąc farmaceutów nabyło uprawnienia do wykonywania szczepień a procesie zdobywania takich kwalifikacji jest ich w sumie ponad 6 tys. W aptekach, które wyraża chęć tworzenia takich punktów, szczepienia mają rozpocząć się w połowie maja.

Jeśli okaże się, że dostawy szczepionek znacząco przyspieszą, to przyspieszony zostanie też harmonogram rozpoczęcia dużej liczby punktów w których można będzie się zaczepić - zapowiadał minister Dworczyk

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum