Do Polski trafiło w poniedziałek 1,2 mln dawek szczepionki Pfizera

Autor: PAP • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia17 maja 2021 17:00

Do magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dotarło w poniedziałek 1,2 mln dawek szczepionki Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech.

Do Polski trafiło w poniedziałek 1,2 mln dawek szczepionki Pfizera
Fot. Shutterstock
  • Do naszych magazynów w Wąwale dostarczono dzisiaj 1,2 mln dawek Comirnaty, szczepionki firmy Pfizer/BioNTech - poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski
  • Będą one dostarczane do punktów szczepień we wtorek - przekazał
  • Są opóźnienia w dostawie szczepionki J&J

- O tej zmianie informowaliśmy w zeszłym tygodniu punkty szczepień, by miały czas na przełożenie terminów, jeśli byłaby taka konieczność - powiedział Kuczmierowski.

J&J z opóźnieniami, ale dostawy mają być uzupełnione

Zgodnie z zapowiedzią we wtorek do Polski ma trafić 136 tys. dawek szczepionki Johnson & Johnson, czyli o 240 tys. mniej niż deklarował wcześniej producent. Jak wytłumaczył prezes RARS, zmiana wynika z tego, że producent czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie dopuszczenie do obrotu na rynku unijnym szczepionek wyprodukowanych przez niego w USA.

- Niestety oznacza to, że ostatnie dostawy J&J były mniejsze o ok. 450 tys. od zapowiadanych - podkreślił Kuczmierowski.

Producent - jak przekazał prezes RARS - zapewnia, że dostawy powinny być do końca maja uzupełnione.

Ponad 400 tys. dawek AstraZeneki i Moderny do piątku

Dodatkowo w środę do Polski ma przyjechać 165 tys. Vaxzevrii, szczepionki firmy AstraZeneca, a w piątek lub sobotę ok. 250 tys. dawek szczepionki Moderny.

Tylko szczepionka Johnson & Johnson jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Minister zdrowia od poniedziałku 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i Astra Zeneca wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dwiema dawkami. Odstęp ten ma wynosić nie dłużej 84 dni dla szczepionki Astry Zeneki i 42 dni dla Pfizera i Moderny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum