×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Do Polski dotarło 136 tys. szczepionek Johnson&Johnson. Jutro duża dostawa innej szczepionki

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP18 maja 2021 15:22

Do Polski dotarło 136 tys. dawek szczepionki Johnson&Johnson - poinformował we wtorek (18 maja) prezes RARS Michał Kuczmierowski.

Do Polski dotarło 136 tys. szczepionek Johnson&Johnson. Jutro duża dostawa innej szczepionki
Szczepionki firmy Johnson&Johnson od razu trafiły do dystrybucji, do punktów szczepień. Fot. Shutterstock
  • Szczepionki Johnson&Johnson od razu przekazano do dystrybucji - podał prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych
  • Dostawa szczepionek przeciw Covid-19 Johnson&Johnson jest mniejsza o 450 tys. dawek 
  • W środę spodziewany jest transport 165 tys. szczepionek AstraZeneki - zapewnił Michał Kuczmierowski

- Szczepionki firmy Johnson&Johnson od razu trafiły do dystrybucji, do punktów szczepień - przekazujemy je bez zwłoki i ich nie magazynujemy - zapewnił w rozmowie z PAP Kuczmierowski.

Podkreślił, że jest to jednak zdecydowanie mniejsza dostawa, niż się spodziewano - bo jest to 450 tys. dawek mniej, niż miało dotrzeć w ostatnich tygodniach.

- To jest dla nas duży problem. Jest szansa, że do końca miesiąca, a najpóźniej kwartału dotrą również te brakujące - dodał.

Kalendarz najbliższych dostaw szczepionek 

Prezes RARS zapowiedział, że w środę (19 maja) spodziewany jest transport 165 tys. szczepionek AstraZeneki, a jeszcze w tym tygodniu - prawdopodobnie w piątek lub w sobotę - do Polski trafi też 250 tys. szczepionek firmy Moderna.

Z kolei poniedziałek trafiło do Polski 1,2 mln dawek preparatu Pfizer/BioNTech.

Pierwsze dni ze skróconymi odstępami

Ze szczepionek przeciw Covid-19 tylko preparat Johnson & Johnson jest jednodawkowy. Pozostałe szczepionki wymagają powtórzenia dawki. Minister zdrowia od poniedziałku 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i Astra Zeneca wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dwiema dawkami. Odstęp ten ma wynosić nie dłużej 84 dni dla szczepionki Astry Zeneki i 42 dni dla Pfizera i Moderny.

Z raportu z dnia 18 maja na stronie gov.pl wynika, że do tej pory wykonano w Polsce ponad 16 mln szczepień, w pełni zaszczepionych jest ponad 4,6 mln osób. Od początku szczepień w Polsce, czyli od 27 grudnia ub. r. zutylizowano 14 472 dawek. W tym samym czasie zanotowano 8534 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Łączna liczba dawek szczepień dostarczonych do Polski: 18 618 220. Liczba dawek dostarczonych do punktów: 17 008 560. Stan magazynu: 42 770 dawek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum