×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dawka przypominająca dla młodzieży 16-18 lat. Zapisy ruszają 25 stycznia

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAPOpublikowano: 25 stycznia 2022 06:19

Ministerstwo Zdrowia wystawiło w poniedziałek wieczorem blisko 245 tys. e-skierowań na dawkę przypominającą dla młodzieży w wieku od 16 do 18 lat.

Dawka przypominająca dla młodzieży 16-18 lat. Zapisy ruszają 25 stycznia
Młodzież w wieku 16-18 lat może przyjąć dawkę przypominającą. Fot. Shutterstock
  • W połowie maja 2021 roku ruszyły w Polsce szczepienia dla młodzieży w wieku 16-17 lat, a następnie dla dzieci 12-15 lat
  • Jak przypomniał rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, "Europejska Agencja Leków, mimo takiej zapowiedzi, nie wydała jeszcze rekomendacji ws. szczepienia dawką przypominającą młodzieży"
  • Dodał także, że przez wzgląd na stanowisko FDA i WHO, resort zdrowia zdecydował o rozpoczęciu zapisów na dawkę przypominającą 25 stycznia dla osób podwójnie zaszczepionych po 16 roku życia
  • Szczepienia przypominające u osób w wieku 16-18 lat będą wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech)

Szczepienia młodzieży dawką przypominającą

W drugiej połowie maja ubiegłego roku w Polsce rozpoczęły się szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat, a kilka tygodni później wśród dzieci w wieku 12-15 lat.

- Europejska Agencja Leków, mimo takiej zapowiedzi, nie wydała jeszcze rekomendacji ws. szczepienia dawką przypominającą młodzieży. Powinna ona zapaść w najbliższych dniach, bo posiedzenie EMA trwa do 27 stycznia - wskazał rzecznik MZ.

- Mając jednak na uwadze zalecenie Zespołu ds. Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia - uwzględniające stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - zdecydowaliśmy, że 25 stycznia 2022 r. rozpocznie się proces zapisów na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 16 rok życia. Wszystkie e-skierowania są już wystawione - powiedział PAP Andrusiewicz.

Skąd decyzja o przyspieszeniu szczepienia?

Decyzja, jak wyjaśnił, ma związek m.in. z piątą falą pandemii i wzrostem zakażeń oraz wyjazdami młodzieży na ferie.

Szczepienia przypominające u osób w wieku 16-18 lat będą wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej pięciu miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum