Dawka przypominająca. W Polsce przyjęło ją już ponad 6 mln osób

Autor: PAP • Źródło: PAP28 grudnia 2021 06:45

Ponad 6 mln Polaków przyjęło dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19. Łącznie w Polsce wykonano 46,1 mln szczepień, a ponad 20,9 mln obywateli jest w pełni zaszczepionych.

Dawka przypominająca. W Polsce przyjęło ją już ponad 6 mln osób
Stanowisko szczepień, fot. DarSzach/Adobestock
  • W Polsce dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 6 mln osób
  • Poinformowano o tym na stronach rządowych
  • W naszym kraju wykonano już 46,1 mln szczepień przeciw COVID-19
  • W pełni zaszczepionych jest ponad 20,9 mln obywateli

Zobacz też: Andrusiewicz: w styczniu wzrosty zakażeń. Sześć osób czeka na wyniki pod kątem zakażenia omikronem

Obostrzenia na sylwestra? Wiceminister Kraska odpowiedział, co planuje rząd

Ponad 46 mln szczepień od końca grudnia 2020

W Polsce od końca grudnia 2020 r. wykonano 46 158 012 iniekcji. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson zostało 20 922 822 osoby.

Dawkę przypominającą przyjęło 6 091 050 osób.

Łącznie do Polski dostarczono 87 413 110 dawek, z których 46 427 185 dotarło do punktów szczepień. Zutylizowano w sumie 679 334 dawki szczepionki.

Zgłoszono 16 677 niepożądanych odczynów; większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny - poza łagodnymi - jakie odnotowano, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

W walce z pandemią pójść na całość

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, w wywiadzie dla Interii powiedział, że jest zwolennikiem, by w walce z pandemią "pójść na całość", by był obowiązek szczepień, biorąc pod uwagę nawet ryzyko polityczne i osobiste. Przyznał jednocześnie, iż obawia się, "że nie byłoby to w pełni egzekwowalne". Dodał, że jeśli faktycznie wariant omikron jest tyle razy bardziej zaraźliwy, "to trzeba będzie być może pójść dalej w działaniach".

Podkreślił, że pomysł z testowaniem w zakładach pracy też jest na stole i jest projekt ustawy w Sejmie. - Wiem, że mamy w klubie antyszczepionkowców, że sami nie jesteśmy w stanie tego przegłosować, przy tak kruchej większości. Liczymy tu na opozycję. Realia - także te polityczne - trzeba brać pod uwagę, ale ja jestem zwolennikiem tego, by pójść na całość, biorąc nawet ryzyka polityczne i osobiste - powiedział Kaczyński.

Włochy z trzy razy większymi wskaźnikami zakażeń niż rok temu

We Włoszech notuje się obecnie trzy razy więcej zakażeń koronawirusem, niż przed rokiem, ale to nieprawda, że sytuacja jest gorsza - podkreślił w poniedziałek dziennik "La Stampa". Rok temu, jak dodała gazeta, była "katastrofa" - umierało po kilkaset osób dziennie.

W pierwszą rocznicę rozpoczęcia szczepień przeciwko Covid-19 dziennik zaznaczył też, że na intensywnej terapii są przede wszystkim ci, którzy postanowili się nie zaszczepić. Podał przykład z regionu Piemont: na 53 pacjentów na reanimacji 41 nie zaszczepiło się, a pozostałych 12 osób ma poważne choroby współistniejące.

Niemcy szykują się na piątą falę

W Niemczech, według zapowiedzi ekspertów sprzed paru tygodni, czwarta fala pandemii Covid-19 miała osiągnąć swój szczyt w Boże Narodzenie. Prognoza nie sprawdziła się, a szpitale szykują się już na przyjęcie piątej fali wywołanej głównie wariantem omikron - poinformował w poniedziałek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

- Pacjenci w obecnej, czwartej fali są zwykle młodsi, mogą być więc na ogół szybciej wypisywani z normalnych oddziałów - wskazał dr Cihan Celik z kliniki w Darmstadt.

Izrael testuje czwartą dawkę szczepionki

W szpitalu w Ramat Gan, w pobliżu Tel Awiwu, rozpoczęto w poniedziałek próbne podawanie czwartej dawki szczepionki przeciw Covid-19 grupie 150 osób. Badanie ma ocenić skuteczność i bezpieczeństwo drugiej dawki przypominającej oraz ogólną potrzebę wykonywania czwartego zastrzyku.

W zeszłym tygodniu premier Izraela Naftali Benet ogłosił, po konsultacjach z ekspertami, że wszyscy mieszkańcy kraju powyżej 60 lat, personel medyczny oraz osoby z obniżoną odpornością, będą mieli prawo do czwartej dawki szczepionki przeciw Covid-19.

Izrael byłby pierwszym krajem świata oferującym swoim obywatelom czwartą dawkę szczepionki. Do tej pory 63 proc. mieszkańców Izraela przyjęło dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19, a prawie 45 proc. - trzy dawki.

Czytaj także:

Wymazówki dodatnie, wymazówki ujemne w COVID-19 - owszem są. Tak rodzą się fake newsy

Wyłoniono zwycięzców konkursu na tropicieli fake newsów dotyczących szczepień

Fake newsy o COVID-19. Dezinformacja to dzieło złośliwych botów. Śledztwo przeprowadził zespół badaczy z USA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum