• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Daleko od porozumienia w sprawie uwolnienia patentów na szczepionki przeciw Covid-19

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia12 maja 2021 16:20

Portugalskie media zasugerowały, że państwa UE osiągnęły porozumienie w sprawie zawieszenie patentów na szczepionki przeciw Covid-19. To jednak zbyt optymistyczna sugestia.

Daleko od porozumienia w sprawie uwolnienia patentów na szczepionki przeciw Covid-19
Dyskusja na temat uwolnienia przez koncerny farmaceutyczne patentów na szczepionki trwa. Fot. Shutterstock
  • Dyskusja na temat patentów nie przyczynia się do tego, że w krótkim okresie problem ilości szczepionek zostanie rozwiązany
  • prezydent USA wyraził poparcie dla zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw Covid-19
  • Ursula von der Leyen pytana o stanowisko KE w sprawie propozycji prezydenta Joe Bidena dotyczącej uwolnienia przez koncerny farmaceutyczne patentów stwierdziła: - Dyskusja trwa

- W skali całego świata mamy za mało szczepionek. Popyt znacząco przewyższa podaż. Dlatego powinniśmy bez uprzedzeń zbadać wszystkie opcje, które przyczyniłyby się do otrzymania większej liczby preparatów - powiedział we wtorek w Brukseli Michael Roth, wiceszef niemieckiej dyplomacji, odpowiedzialny za sprawy europejskie. Dodał, że problem polega na zwiększeniu produkcji i ochroni łańcuchów dostaw.

- W tym momencie dyskusja na temat patentów nie przyczynia się do tego, że w krótkim okresie coś zostanie rozwiązane - ocenił.

Niemal identyczne stanowisko zaprezentowała również dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.

Nieporozumienie?

W zupełnie innym tonie całą kwestię przedstawiały portugalskie media, relacjonujące sobotni szczyt Rady Europejskiej w Porto. Rozgłośnia "Observador" podała, że przed wejściem do Pałacu Kryształowego, gdzie odbywało się wydarzenie, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że osiągnięto wśród władz UE i państw członkowskich porozumienie, aby rozmawiać nad "konkretną propozycją" co do zawieszenia patentu szczepionek.

Z kolei publiczna telewizja RTP podała, że propozycję w tej sprawie miał podczas szczytu zgłosić rząd Hiszpanii Pedro Sancheza.

Dyskusja trwa

Wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen podczas konferencji prasowej na zakończenie szczytu nie potwierdziła jednak optymistycznej oceny portugalskich mediów. Pytana o stanowisko KE w sprawie propozycji prezydenta USA Joe Bidena dotyczącej uwolnienia przez koncerny farmaceutyczne patentów na szczepionki, odpowiedziała wymijająco: "Dyskusja trwa".

Tydzień temu prezydent USA wyraził poparcie dla odstąpienia od zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO) i zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw Covid-19.

Takie rozwiązanie proponowały od wielu miesięcy Indie i RPA. Umożliwiłoby to produkcję preparatów przeciwko Covid-19 w krajach ubogich, gdzie obecnie dostęp do nich jest mocno ograniczony.

Niemcy przeciwni

Największą przeciwniczką pomysłu okazała się kanclerz Niemiec Angela Merkel. Szefowa rządu RFN uważa, że zawieszenie patentów na szczepionki to zły pomysł, gdyż mogą to wykorzystać Chiny, przejmując wiedzę i technologię produkcji nowoczesnych preparatów przeciw Covid-19.

Sceptyczna wobec inicjatywy jest także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen - koleżanka partyjna Merkel i była minister obrony w jej rządzie.

Analitycy brukselskiej wywiadowni gospodarczej Eurointelligence sugerują, że powód, dla którego Niemcy odrzucają uwolnienie patentów, to chęć obrony interesów własnych firm, takich jak BioNTech i CureVac.

Tymczasem według informacji portalu Politico socjaldemokraci, zieloni i lewica w Parlamencie Europejskim chcą doprowadzić do głosowania w tej sprawie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum