DGP: nie wszystkie hurtownie są gotowe do przechowywania szczepionek przeciwko COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2020 08:27

Rząd w przechowywaniu szczepionek chce postawić na centra krwiodawstwa i hurtownie farmaceutyczne; kłopot w tym, że nie wszystkie są na to gotowe; w niektórych brakuje lodówek, z kolei w regionalnych centrach krwiodawstwa mroźnie są, ale zajęte - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

DGP: nie wszystkie hurtownie są gotowe do przechowywania szczepionek przeciwko COVID-19
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

"Centra krwiodawstwa, hurtownie i lekarze rodzinni - to kluczowi gracze w logistycznej układance dostarczania szczepień przeciw COVID-19. Mają wątpliwości, czy uda im się spełnić ambitny plan. Rząd mówi o 8 tys. punktów szczepień, mają być w każdej gminie, ale - jak wynika z wyliczeń "DGP" - stawia na... 1,1 tys. placówek. MZ i NFZ interesują zwłaszcza te duże. Lekarze apelowali o złagodzenie kryteriów, ale resort jeszcze je wyśrubował" - czytamy w "DGP".

W artykule wskazano, że jednym z problemów jest przechowywanie szczepionek. Jak się dowiedział "DGP", rząd chce postawić na centra krwiodawstwa i hurtownie farmaceutyczne. Kłopot w tym, że - jak wynika z sondy dziennika - nie wszystkie są na to gotowe. W niektórych brakuje lodówek. W regionalnych centrach krwiodawstwa tego typu mroźnie są, ale zajęte - przechowuje się w nich płytki krwi.

- Jest zakaz przechowywania składników krwi wraz ze szczepionkami. Jeślibyśmy mieli przyjąć szczepionki na COVID-19, to potrzebowalibyśmy doposażenia - mówi gazecie pracownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Warszawie. Narodowe Centrum Krwi w ostatnich dniach zbierało od regionalnych centrów informacje o ich przygotowaniach do nowej roli.

- Zgłosiliśmy zapotrzebowanie na mroźnię. Najlepiej kontenerową, która będzie mogła zostać ustawiona na zewnątrz budynku. Nie mamy miejsca na dodatkowy sprzęt - mówi z kolei pracownik stołecznego RCK. Jak dodaje, przydałyby się też małe mroźnie do transportu. Wtóruje mu Grażyna Krauze, kierownik Terenowego Oddziału w Ciechanowie: "też nie ma mroźni, też chciałabym kontenerową, bo ciasno" - cytuje lekarzy gazeta.

Jak wskazuje, nie w każdym województwie jest tak samo. RCK w Poznaniu deklaruje, że jest gotowe. - Technicznie jesteśmy przygotowani. Problem będzie, jeśli w dystrybucję zostaną wciągnięte terenowe oddziały krwiodawstwa. W nich nie ma mroźni, dotąd nie były im potrzebne. Słabym ogniwem mogą być też POZ-y. Dostawy do nich musiałyby być częste, a to wyzwanie dla transportu - uważa Roman Klupieć, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych w RCK w Poznaniu.

Dziennik wskazuje, że jeśli centra krwiodawstwa mają brać udział w narodowym szczepieniu, to albo muszą zostać szybko doposażone w sprzęt, albo będą to robić kosztem płytek krwi. To z kolei zagraża pacjentom.

Narodowe Centrum Krwi potwierdza gazecie, że na prośbę resortu zdrowia dokonano w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa inwentaryzacji urządzeń magazynowych do przechowywania preparatów w różnych temperaturach. Ale nie informuje o wnioskach, podobnie jak Agencja Rezerw Materiałowych milczy, jak duże planuje zakupy, kiedy będą zrealizowane, komu urządzenia zostaną przydzielone. Poza RCK udział w dystrybucji mają brać też udział największe hurtownie farmaceutyczne.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum